Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zrušenie pracovného pomeru a výplata mzdy

zrušil som pracovný pomer v skúšobnej dobe, kde nebol v zlmuve dohodnutý výplatný termín.
ktorý odstavec sa ma týka? 1 alebo 3?

§ 129
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Předmět Autor Datum
opytaj sa na ekonomickom useku byvaleho zamestnavatela
fallon 12.05.2017 16:27
fallon
taky chytrý som aj ja. Trojmužná firma ktora neplatí kde sa dá. Ukoncil som pomer k 3.5., on tvrdí ž…
Qet 12.05.2017 16:46
Qet
na inspektorate uz budu vediet co s tym. nemusis sa pytat teda na poradni.
fallon 12.05.2017 16:48
fallon
k veci nic?
Qet 12.05.2017 16:52
Qet
... Trojmužná firma ktora neplatí kde sa dá. ... sám jsi si odpověděl. Dívám se,kam lezu dělat.
kozakl 12.05.2017 17:15
kozakl
Nie všetko zistíš pri pohovore. Utiekol som keď som zistil s kým mam tu česť.
Qet-ner. 12.05.2017 17:37
Qet-ner.
Otázka je, co máš v pracovní smlouvě, ale jinak by pro tebe platil odstavec 3, a následně eventuálně…
Kachlík 14.05.2017 12:50
Kachlík
Ukoncil som pomer k 3.5., on tvrdí že k 30.6. Tak snad ve výpovědi máš napsaný den, kdy končí prac…
icepower32 14.05.2017 17:05
icepower32
Nebo mu na zbývající dny vykážou absenci. U trojmužné firmy, kde jeden dělá ředitele, druhý jeho zás…
karel 14.05.2017 17:19
karel
:-D
icepower32 14.05.2017 18:51
icepower32
Zle sme sa pochopili. Ukončil som k 3.5, on tvrdi, že jeho povinnosť je vyplatiť má do 30.6. Ja tvrd…
Qet-ner. 14.05.2017 19:21
Qet-ner.
Když jste se nedohodli, tak odstavec 1. Takže má pravdu šéf :-(.
Kachlík 15.05.2017 09:06
Kachlík
v podstate platí odstavec 1 a 3,záleží,ako ste sa zmluvne dohodli,takisto záleží ako ste sa so zames…
audax 15.05.2017 09:53
audax
dnes som bol podat podnet na IP (inspektorat prace), tak napisem zistenia: ukoncil som pracu k 3.ma…
Qet 16.05.2017 12:56
Qet
http://byznys.ihned.cz/podnikani/finance-pohledavk y-zavazky/c1-63351320-dluzite-mzdu-svemu-zamestna…
Araneus84 18.05.2017 14:43
Araneus84
Bod 3 zákona platí pre vyplatenie mzdy v prípade skončenia pracovného pomeru, bod 1 platí pre bežné… poslední
antonin245 24.06.2017 00:09
antonin245

taky chytrý som aj ja.
Trojmužná firma ktora neplatí kde sa dá. Ukoncil som pomer k 3.5., on tvrdí že k 30.6. Ja že okamžite...

každopádne idem v pondelok podat podnet na Inšpektorát Práce, len som chcel vedieť vopred, či nahlásiť aj chyby pri nevyplatení mzdy

Ukoncil som pomer k 3.5., on tvrdí že k 30.6.

Tak snad ve výpovědi máš napsaný den, kdy končí prac. poměr. Kdyby k 30.6. jak tvrdí oni, tak by ti museli vyplácet mzdu za bezmála 2 měsíce a to oni nebudou chtít :))

Nebo mu na zbývající dny vykážou absenci. U trojmužné firmy, kde jeden dělá ředitele, druhý jeho zástupce a třetí je možná již bývalý zaměstnanec je možné všechno.

Zle sme sa pochopili. Ukončil som k 3.5, on tvrdi, že jeho povinnosť je vyplatiť má do 30.6. Ja tvrdím, že ma má povinnosť vyplatiť okamzite.
Ktorý odstavec platí?

v podstate platí odstavec 1 a 3,záleží,ako ste sa zmluvne dohodli,takisto záleží ako ste sa so zamestnavatelom dohodli ohladne formy výpovede v skušobnej doby,napr. podla zákonníka práce by mala byť v štandardnom stave doručená minimálne 3 dni pred plánovaným skončením pracovného pomeru v písomnej podobe,ale kedže trojdňová lehota je len odporúčacia,mala by sa v pracovnej zmluve dohodnúť presná forma spôsobu ukončenia prac.pomeru v skušobnej dobe inak si môže zamestnávatel uplatniť sankcie za nedodržanie termínov,ktoré sú v paragrafoch 72 a 45 OZ,z ktorých zasa mnohé majú len lehoty doporučované,ale pokial nebolo dohodnuté v pracovnej zmluve inak,nadobúdajú charakter záväzný.....takisto platia výnimky,pokial záučná doba bola dlhšia ako tri mesiace,tam je možné ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe bez udania dôvodu len počas prvých troch mesiacov

dnes som bol podat podnet na IP (inspektorat prace), tak napisem zistenia:

ukoncil som pracu k 3.maju
aprilova mzda mala byt vyplatena k 15.maju, nakolko vraj maju este nejakého zamestnanca (nikdy som ho nevidel), ktorý ma taký výplatný termín
májová (3dni) nasledne

pre audax: ano, aj zrušenie v skusobnej dobe by malo byt ohlasene 3dni vopred. Neplatí, ak bolo zistene zavazne porušenie bezpečnosti prace (moj pripad), a nasledne neriesenie

co sa týka vymožiteľnosti práva: tažko aj to sotva, prednosť maju iný, nevyplatený doteraz, pokuta od IP na 15k ma prioritu.

poucenie: k výplate sa nedostanem; ak ste nový v meste a hladate úracu, poriadne lustrujte svojho budúceho zamestnavatela

Bod 3 zákona platí pre vyplatenie mzdy v prípade skončenia pracovného pomeru, bod 1 platí pre bežné vyplácanie mzdy.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku