Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nevratná záloha

Ahoj,

dal jsem zálohu na auto x tisíc, pán mě dal doklad kde je uvedeno že je záloha nevratná, žádná kupní smlouva sepsána nebyla.

Auto jsem nekoupil, mohu požadovat zpět zálohu? může požadovat vůbec ze zákona nevratnou zálohu? děkuji za odpověď.
Změna kategorie, původně: Obchodní právo (karel)

Právním důvodem k poskytnutí zálohy je závazek k úhradě určité (konečné) sumy vyplývající z konkrétního smluvního ujednání. Principielně platí, že odpadne-li (nenastane-li) právní důvod, na jehož základě byla záloha jako částečné plnění poskytnuta, je třeba ji vrátit, není-li ve smlouvě dohodnuto jinak

zdroj

Těžko soudit, záleží na tom, co všechno jste si dohodli v tom "dokladu".

Bude argumentovať tým, že mu vznikli určité náklady, ktoré si ako nutné výdaje podľa zákona ponechal. Človeče nešťastná, ani nesnívaj, ani nedúfaj, ani v tom prípade, ak podáš súdnu žalobu o vrátenie zisku z nezákonného obohatenia. Nedožiješ, vymrieš "po meči" aj s tvojimi právnymi nástupcami v I. rade prirodzenou smrťou, logicky, na staré kolená.

dal jste nevratnou zálohu, věc jste nekoupil, prodejce Vám z nevratné zálohy vrátil dobrovolně část peněz, po odečtení nutných nákladů spojených s dohodou o koupě věci.
Pokud se Vám zdá, že nekonal správně, musíte ho písemně vyzvat, aby Vám vrátil jinou částku, (nevím jak stanovíte jeho náklady), nebo pak podání žaloby.
Jiná cesta není.