Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Okno

Chcem sa opýtať, čo hrozí osobe, ktorá vnikla na cudzí pozemok a rozbila okno na dome. Môže to polícia riešiť aj bez toho, aby vlastník podal trestné oznámenie?
Predpokladajme že budova je opustená, ale má vlastníka, ktorý dom nepravidelne navštevuje, a nedá sa kontaktovať. Doposiaľ to nikto neriešil, ale dá sa predpokladať že to riešené bude. Čo by ste odporučili osobe ktorá to spáchala, aby sa vyhla vážnym problémom alebo polícii?
Ak by bol páchateľ identifikovaný, príde po neho polícia osobne, alebo dostane predvolanie?
Prosím na odpoveď všetkých otázok. Vďaka a pekný deň

čo hrozí osobe, ktorá vnikla na cudzí pozemok a rozbila okno na dome

Záleží na výši škody. Minimálně "hrozí", že bude muset zaplatit opravu.

Môže to polícia riešiť

Pokud to někdo ohlásí, tak dokonce musí. Že to ne vždy dělá, je věc jiná.

Čo by ste odporučili osobe ktorá to spáchala

Pokusit se kontaktovat majitele a nahradit mu škodu.

príde po neho polícia osobne, alebo dostane predvolanie

Záleží na okolnostech, nejspíš ale dostane jenom předvolání. Pokud ho bude ignorovat, nedá se vyloučit, že si pro něj přijedou osobně.

A akú má istotu, že majiteľ nedá trestné oznámanie, aj keď páchateľ škodu uhradí?
Bude to polícia v praxi naozaj riešiť? Prípadne hľadať páchateľa na kamerových záznamoch? Dokážu kamery usvedčiť páchateľa, aj keď nesnímali priamo čin? Oplatí sa vôbec priznať majiteľovi?

Jistotu nemá. Ale co by z toho ten majitel měl? Navíc by u soudu stejně nejspíš neuspěl, když už byla škoda nahrazena. Leda by v tom bylo víc, než jenom rozbité sklo.
Jestli to bude či nebude řešit a jak pečlivě, závisí na výši škody a taky možná na tom, komu byla ta škoda způsobena. Pokud je to nějaké větší "zvíře", tak se určitě budou snažit víc.
Minimálně z morálního hlediska by ses přiznat měl.

Neviem, možno by chcel ten majiteľ aj po získaní náhrady robiť na revanž problémy páchateľovi.
Samozrejme, ale majiteľ sa môže na súde alebo polícii hrať na to, že žiadne odškodné nedostal a páchateľ nemá ako dokázať že zaplatil.

v konečnom dôsledku môžu indentifikovanému páchatelovi napočítať všetky vzniknuté škody ako rozbité okná,zmiznuté/zničené vnútorné vybavenie budovy,všetko závisí od okolností,zbytok v kocke popísal Wikan,keď Ťa aj niekto iný udá,že tam pravidelne alebo sporadicky chodievaš,môžu Ti našiť hocičo a už z toho možno nebude len priestupkové konanie za rozbitie okna končiace poriadkovou pokutou a úhradou rozbitého okna,všetko záleží od okolností a od toho,čo kto nahlási,čo si kto bude nárokovať etc....pokial má majitel napr.dohodnuté stráženie objektu,môžu mestskí a štátni policajti pri narušení objektu konať aj bez toho,aby majitel podával nejaké trestné oznámenie a pokial predpokladaná alebo zistená škoda presiahne 255 eur/hranica testného činu/,môžu policajti potencionálneho narušitela/zisteného páchatela z kamerového záznamu priamo obmedziť na osobnej slobode a na 48 hodín umiestniť do cely predbežného zadržania alebo odovzdať do vyšetroovacej väzby,tp zasa záleží od konkrétnych okolností,je to zatial len teoretizovanie,ale stať sa môže všeličo...