Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zplnoletnění

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, pokud je v případě mé nezletilosti v dnešní době možné se nechat zplnoletnit za účelem práce s penězi, práce na kase. Je mi 16 a sebemenší tip by mi moc pomohl, potřebuji nějakou legální vyjímku. Nemůže se za mě například zaručit zákonný zástupce?
Moc děkuji za případné rady

Jak to, že nelze?

§ 37 Přiznání svéprávnosti
(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.
(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

Tazatelce jde o práci s hotovostí, odhaduji i o možnost uzavření dohody o odpovědnosti za svěřené
hodnoty, kterou však podle zákoníku práce nelze uzavřít se zaměstnancem mladším 18 let.

@Wikan + Firestek:
„Zplnoletnění“ neexistuje (nelze přiznat věk). Přiznání svéprávnosti není totéž, co plnoletost.