Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Auto - jak je to se svícením světel? Nesvítí jedno světlo.

Dobrý den, mám otázku ohledně auta.

Mám Octavii LX a nesvítí mi pravé světlo. Chci se zeptat na jednu věc. Musím jít vyměnit žárovku, když svítí na 100 % druhé světlo? Jeden kamarád, co má motorku, mi říkal, že musím, protože v noci můžu vypadat jako motorkář, a tak můžu pak zapříčinit nehodu (jelikož motorka má jezdit vlevo). Takže aby svítilo pravé světlo, je prý podmínkou.

Moc nevím, kde mám hledat tento zákon a jak to přesněji nazvat. Byl bych rád, kdybyste mě odkázali na daný paragraf, který řeší svícení světel na autě.

Děkuji mnohokrát za rady a odkázání.

Osvětlení vozidel
§ 32
(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.
(2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.

I nedostatečné svítící nebo špatně seřízení světlo může být důvodem k uložení pokuty.

Někde jsem četl (nebo nás to učili v autoškole, už nevím), že svítit by mělo především levý světlo. Takže pokud by se stalo a neměl bych náhradní žárovku, tak pokud to půjde, přehodit žárovku z pravýho světla do levýho. I když to může být u dnešních aut vcelku porod, když je u některých modelů nutný sundat přední masku kvůli pitomé žárovce. Nedávno jsem měnil žárovku v levé lampě dvakrát za dva týdny - nová byla asi nějak vadná, svítila silněji, ale jen ty dva týdny. Pro tyto případy je vhodný mít v autě svítilnu.
Když mi chcípne žárovka a nemám čas to měnit, tak alespoň pustím přední mlhovky. Furt je to lepší, než jednooký auto, pro mě, i pro ostatní.