Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Auto - jak je to se svícením světel? Nesvítí jedno světlo.

Dobrý den, mám otázku ohledně auta.

Mám Octavii LX a nesvítí mi pravé světlo. Chci se zeptat na jednu věc. Musím jít vyměnit žárovku, když svítí na 100 % druhé světlo? Jeden kamarád, co má motorku, mi říkal, že musím, protože v noci můžu vypadat jako motorkář, a tak můžu pak zapříčinit nehodu (jelikož motorka má jezdit vlevo). Takže aby svítilo pravé světlo, je prý podmínkou.

Moc nevím, kde mám hledat tento zákon a jak to přesněji nazvat. Byl bych rád, kdybyste mě odkázali na daný paragraf, který řeší svícení světel na autě.

Děkuji mnohokrát za rady a odkázání.

Osvětlení vozidel
§ 32
(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.
(2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.

I nedostatečné svítící nebo špatně seřízení světlo může být důvodem k uložení pokuty.

Někde jsem četl (nebo nás to učili v autoškole, už nevím), že svítit by mělo především levý světlo. Takže pokud by se stalo a neměl bych náhradní žárovku, tak pokud to půjde, přehodit žárovku z pravýho světla do levýho. I když to může být u dnešních aut vcelku porod, když je u některých modelů nutný sundat přední masku kvůli pitomé žárovce. Nedávno jsem měnil žárovku v levé lampě dvakrát za dva týdny - nová byla asi nějak vadná, svítila silněji, ale jen ty dva týdny. Pro tyto případy je vhodný mít v autě svítilnu.
Když mi chcípne žárovka a nemám čas to měnit, tak alespoň pustím přední mlhovky. Furt je to lepší, než jednooký auto, pro mě, i pro ostatní.

Pokud ti svítí alespoň parkovačka v tom pravém světle tak se to ještě dá vetšinou u policie ukecat. Každopádně u octavie máš výměnu za minutu. Tak načni krabičku žárovek povinné výbavy a vyměň ji....

Místo sepisování otázky už jste to mohl mít vyměněné. To je snad samozřejmost. Vezmu náhradní žárovku z povinné výbavy vozidla a za 5 minut hotovo. Ale když měníte žárovku na jedné straně, vyměnte i na druhé. Žárovka se časem vysvítí.

Bolo by to horšie, ako ten verejne známy motorkár - podľa skutočností prežitých udalostí zaznamenaných v análoch čiernou kronikou, ktorý si to chcel v noci švihnúť medzi dve oprotiidúce svetlá v skalopevnom, objektívnom presvedčení, že sa jedná o dvoch jazdcov na motorke jazdiacich vedľa seba. Až v špitále náš pacoš zistil, že si to napasoval čelne do Tatrovky V3S.

Vůbec nebudu polemizovat nad povinností svítit podle zákona. Prostě obě světla a hotovo. No, problém je i jinde, mám Peugeota 807 a vyměnit žárovku je na silnici docela prekérka. Kdo to zná, tak ví, že se to dá jen po hmatu, kdy se to trubice světlometu vejde buď ruka, nebo zrcátko. V servisu to zvládají tak za 6-10 minut, pokud se neuvolní pérko žárovku držící. Pak i 20. Praskají mi tak 4 za rok, tak to mám změřené :-) .

pokud sis jako ridic splnil svoji povinnost a pred jizdou jsi zkotroloval vozidlo na kterem ti vse svitilo, tak zadnou pokutu platit nebudes, protoze to svetlo odeslo behem jizdy a to nemas jak zjistit, timto postupem se nedopoustis protipravniho jednani, alias prestupku, takze opici pri kontrole odmitnes zaplatit pokutu a sdelis mu vyse uvedene, pokud bude delat pupinky, tak mu sdelis, at si vypise prestupak, dalsi postup se pak ridi FSM

tak že mi v noci nesvítí jedno světlo pozná i blbej. Ale co mám dělat v případě, že jedu po okresce kdy v okolí 20km není ani noha a rupne mi tam žárovka. A po 5km mě chytne policie. Sám to nevyměním, protože to je např. Hyundai i30 u kterého se musí vydělat celý světlomet a je s tím docela práce - vždycky mě kamarád volá, jestli bych mu to nepřišel vyměnit, viděl to už asi po 5x, ale stále neví jak na to. A i když jsem to už 5x měnil, tak ve tmě někde na cestě bych to dělat nechtěl.
Podle mě na to policie nemůže říct ani popel. Přece po mě nemůžou chtít zastavit a zavolat si odtahovku, protože mi nesvítí jedna žárovka. Mluvím teda o tom, když mi svítí alespoň parkovačka.

Ters, je to Váš názor, máte na něj právo. Teď zkuste tu samou situaci, i když víte že kecáte a světlo Vám nesvítí několik dní.
Je to vždy individuelní případ a policista není nelida.
Teď sdělte, jak budete postupovat ve Vašem prvním případě, když Vám policista sdělí, OK, právě praskla, tak si to opravte a pak můžete jez dále.
Pojedete bez světla?

v noci v obci s poulicnim osvetlenim se to da postrehnout tezko, (lze pouzit jako argument) v noci mimo obec, je nebezpecne pohybovat se kolem stojiciho auta, a to i ve veste, muze nas totiz nekdo nepozorny srazit, nebo pozorny oloupit, takze v zajmu bezpecnosti to resim az na bezpecnem miste, tot slova vehlasne policie, takze prakticky vzdy lze tuto vec vyargumentovat, kdyz ne na miste, tak v sprdel, vdy je ale potreba mit na mysli, ze co reknete, bude pouzito proti vam a nejlepe si porit dukazy v podobe nahravky

Mám moderní auto (starý 4 roky) a žádnou signalizaci prasklé žárovky nemám. Takový fičurky se cpou do dražích aut, ne do Fabií. Něco takovýho rozhodně není běžná záležitost ani u moderních aut.
A třeba takovej Renault Modus, u toho je nutno sundat celou čelní masku na výměnu žárovky, tak to bych chtěl vidět, jak to budou policajti chtít po blondýně v jedenáct večer.

Předpokládám, že nesvítí přední pravé světlo. Každé auto má vpředu vpravo nejméně 3 světla. Pokud je to ve dne a nesvítí jen potkávací, policie vám to s největší pravděpodobností jen připomene. V noci, jestli nesvítí jen potkávací, je to tak 50/50, že vás pustí dál, záleží na okolnostech. V případě, že vás odstaví (mají na to právo), si žárovku buď vyměníte sám nebo někoho požádáte i třeba toho policistu. Tady hodně záleží na vyjednávacích schopnostech. Když to nejde, máte možnost zavolat servis (já to mám součástí pojištění). Posledním řešením je odtahovka, ale nikdy jsem neslyšel, že by na ni došlo.

Pořád lepší dojet na mlhovkách než s jedním světlem. Kamarádka byla taky jednou zastavená v noci policií protože ji svítilo jen jedno světlo a po diskuzi, že ona není schopna na tom autě vyměnit žárovku jí bylo řečeno, ať zapne mlhovky a opatrně dojede do servisu.

V noci jestli nesvítí potkávací tak by si to měl řidič vyměnit ve vlastním zájmu. Pokud to ovšem jde nějak rozumně. Mám v autě schované dvě menší baterky (jednu normální LED a jednu extra) - pro případ provádění takovéto opravy v noci, ono i měnit defekt za tmy by nebylo ono.

Měl jsem auto, kde se měnila žárovka tak, že se sundalo kolo, demontovala se část plast. podběhu a na zvedáku se vyměnila žárovka. Stejně tak mlhovka. V servisu na 15 min., na cestě téměř neřešitelné. :-) Ale rakouští policajti to asi věděli, protože tehdy mávli rukou a poslali mě dál.