Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kontaktní ekzém na pracovišti

Zdravím všechny

V zaměstnání se mi po dvou odpracovaných letech objevila silná alergická reakce na chladící emulzi z obráběcího stroje(Shell Macron 805). Řešil jsem jí se závodním doktorem během pravidelné prohlídky, byla mi udělena vyjímka přičemž jsem se po dobu třech měsíců nesměl pohybovat v blízkosti jakéhokoliv oleje. První měsíc se tak skutečně dělo, bohužel můj nadřízený usoudil že jsem již zdráv(Po celozávodní dovolené jsem měl ruku takřka zahojenou) a přesunul mě zpět na mou původní pozici. Pochopitelně se mi vyrážka vrátila, ruce se mi olupují, kůže praská prakticky až do živého masa svědí a pálí, dělají se mi puchýřky všude kde kůže přichází do styku s olejem. Nemusím vám ani vysvětlovat že pracovat s neustále bolavýma rukama je pro mě utrpení, ba co víc, podle toho co jsem četl může dojít i ke ztrátě citu na postižených místech.

Mám tedy ohledně této situace, k Vám znalým a zkušeným několik dotazů

1)Lze tuto nemoc uznat jako nemoc z povolání? Nerad bych měl kvůli tomu že mi v práci nejsou schopní vyjít vstříc následky
2) Příští rok se chystám na výuční list v oboru automechanik. Jak jsem zjistil tak klasické oleje a maziva v autech mi nic nedělají i když je mám na rukách třeba několik hodin(Zatím se tomuto řemeslu věnuji ve volném čase). Nerad bych byl kdyby mi závodní doktor jednak odebral zdravotní způsobilost pro současnou práci ale zapsal mi to i do zápočťáku což by mi pak způsobilo nemalé potíže najít si práci v oboru ve kterém bych chtěl poté pracovat.

Děkuji za Vaše rady a nápady jak tuto situaci vyřešit.

Požiadaj o trvalú invaliditu zbavený aj od sedenia v klimatizovanej kancelárii. Vieš čo by za takúto alergickú diagnózu dali naši milovaní Cigáni, ktorých bieli gadžovia nútia brať sociálne dávky na ťažko, manuálne, prácne vyrobených potomkov? Choroba z povolania - množenie, aj keď ľúbia šecky tí svoje narobené dzeci.

1)
Ano, je-li nemoc uvedena v seznamu nemocí z povolání a přizná-li ji klinika pracovního lékařství.
K vyšetření na klinice pracovního lékařství Vás může vyslat závodní nebo praktický (ošetřující) lékař.

2)
Zdravotní způsobilost nelze odebrat. Buď člověk zdravotně způsobilý je nebo není.

Závodní lékař posuzuje zdravotní způsobilost vždy s ohledem na konkrétní podmínky
a pracoviště u konkrétního zaměstnavatele. Tzn., že stejný druh práce můžete vykonávat
u jiného zaměstnavatele (u kterého jsou na pracovištích jiné podmínky).

_______

Poznámky k první otázce:
Zaměstnavatel není kompetentní k posuzování zdravotního stavu a nejde
o to, jestli je zaměstnavatel schopen či ochoten Vám vyjít vstříc.

Jestli podle posudku závodního lékaře nemůžete vykonávat sjednaný druh práce, je zaměstnavatel
povinen Vás převést na jiný vhodný druh práce. Pokud by pro Vás takovou práci neměl,
mohl by Vám dát výpověď (s odstupným nebo bez něj → v závislosti na výpovědním důvodu).
Po celou výpovědní dobu by Vám náležela Vám náhrada mzdy.

Potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list) vystavuje zaměstnavatel, nikoliv závodní lékař.
Zdravotní způsobilost se do potvrzení o zaměstnání neuvádí (viz výše informace k posudku).