Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dluh z nájmu

1. Kdy vzniká dluh u nájmu? ve smlouvě je psáno že platit nájem do 15.dne v měsíci. pokud se nezaplatí do 15.dne, vzniká automaticky dluh a nabíhají úroky z prodlení podle smlouvy ihned následující 16.den? Nebo dluh a úroky fakticky vznikají až při podepsání uznání dluhů?

Na to určitě přijdeš sám :-)

Představ si, že jako dlužník uznání dluhu nebudeš chtít podepsat (nikdo tě k tomu nemůže legálně donutit).. myslíš, že by věřitel právo na úroky nikdy neměl? ;-)

Ve smlouvě není o úrocích z prodlení nic?

Jo pardon.Tak donutit nikdo nikoho nic podepsat nemůže.Pak jedině soudně vymáhat kde by dlužník musel buď prokázat že dluh zaplatil např. výpisem z učtu či nejakym dokladem o zaplacení podepsany majitelem.Jiny moznosti neznám.uroky lze vymáhat po dlužníkovy až u soudu,i když je ve smlouvě uvedené má že za každý nezaplacený den je 0,5 procent urok z prodlení.Mě spíš zajímá kdy fakticky vzniká ten dluh.Jestli den po nezaplacení nebo až když nájemník podepíše uznání o dluhu.

Dluh vzniká nezaplacením k dohodnutýmu datu. A je jedno, jestli ho uznává, či neuznává nějakým podpisem. Ono to vlastně je porušením dohody, zvané smlouva. Pokud to hodá protistrana vymáhat, či nad zpožděním mávne rukou, je individuální.

Osobně nevím, k čemu by bylo dobrý papírový uznání dluhu, pokud by v tom nebylo zakomponováno, jak a do kdy se dluh má splatit. To už je spíš taková ochrana proti tomu, aby dluh dále narůstal a nebylo to třeba hnát k soudu (tedy něco jako mimosoudní vyrovnání).

A co taková insolvence? Příklad. Nájemník měl zaplatit nájem za květen max. do 25.5. 4500 kč. Dále není uhrazena platba nájemného za 8 dní v měsící červnu ve výší 1200 Kč (jelikož nájemník v bytě skončil 9.6.)

22.5. byla dlužníkovy schválena insolvence neboli-toto
Usnesení o úpadku spojené s povolením oddlužení
Usnesení o ustanovení správce
Přezkumné jednání
- od tohoto data 22.5 začala běžet tzv. 30 denní lhůta pro přihlášení dosud i nepřihlášených pohledávek

Pronajímatel měsíc květen ani červen do insolvence nepřihlásil.
Jaký na to máte názor?

Poslal ten věřitel svou přihlášku do 22.6. (tedy do 30 dní?).

Že nesleduje insolvenční rejstřík, je jen jeho problém. Ne problém dlužníka nebo soudu. A samozřejmě vím, že je to z laického pohledu tak trochu na hlavu. Na druhé straně nic nikomu nebrání, aby si denně ten rejstřík projížděl a hledal informace o lidech, kterým půjčil či kteří mu mají něco platit, zas tak moc jich třeba není (nejedná-li se o majitele sídliště ve vyloučené lokalitě třeba..). Tato služba se dá pořídit i jako placená, někdo/něco to bude hlídat za něj.

Bývá zvykem, že pronajímatel (bytu) chce po nájemníkovi nějakou kauci, třeba ve výši dvouměsíčního nájmu, ta bývá zaplacena předem, při podpisu smlouvy. Z ní se pak mohl snadno (v souladu se smlouvou) vzniklý dluh uhradit. Opět chybka pronajímatele, že tak neučinil…

----
(používáme tady laicky výrazy "nájemce", "pronajímatel", "dlužník", "věřitel", možná jsou v NOZ změněny na jiné, nechce se mi pátrat a hledat ty nepřirozené… takto alespoň všichni víme, oč se jedná. Z termínu "výprosa" a podobně je mi zle)

Nájem měl být zaplacen do 25.5
Povoleno oddlužení bylo schváleno splátkovým kalendářem dne 22.5 kdy od 22.5 běžela 30 denní lhůta po přihlášení.
Je teda jedno že dluh a úroky vznikly jakoby 26.5?
Neznamená to náhodou že dluh vůči pronajímatelovy vznikl po povolení oddlužení? tzv. 4 dny po povolení oddlužení? Nebo dluh vznik ještě v době možnosti přihlásit svou pohledávku? A co těch 8 dní dluh 1200 kč za dny od 1.6 do 8.6 ??
Je to trochu ošemetná situace bych řekl. Oba dluhy 4500+1200 vznikly po povolení ale ještě v rámci 30 denní možnosti pohledávky přihlásit. Jinak pardon za ten začátek, nějak mi to ujelo.

Neznamená to náhodou že dluh vůči pronajímatelovy vznikl po povolení oddlužení? tzv. 4 dny po povolení oddlužení?

Já to chápu tak, že to vzniknul nový dluh. Insolvenční správce pracuje s podklady, který dostal, ne s tím, co dlužník bude páchat nadále. Oddlužení není nárokové, to dostane jen ten, kdo je schopen splnit podmínky insolvence. Kdyby dlužník, co dostane povolení k oddlužení, tři dny nato udělal dluh za dvě mega, tak to by s ním insolvenční správce vyrazil dveře, protože to nebude schopen nikdy splatit (tedy požadovanou část). A z tohoto pohledu je jedno, jestli udělá dluh za dvě mega, nebo za 12 stovek, prakticky je to další dluh a součástí podmínek oddlužení je to, že dotyčný nebude dělat další dluhy.

Dne 22.5 se uvádí že se mají do 30 dnů přihlásit věřitelé které své pohledávky ještě nepřihlásili. Do insolvence se dluh uvést nemohl protože ještě nebyl, ale pronajímatel už od 26.5 pak pohledávky přihlásit mohl i když vznikly v té 30 denní lhůtě. Po skončení 30 denní lhůty byl svolán věřitelský výbor či sraz jestli vše sedí. Pronajímatel se nedostavil.

Velmi zajímavý článek. https://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/obcanske-pravo/dluhy-a-zavazky/32129-novy-dluh-v-dobe-probihajici-schvalene-insolvence-oddluzeni-postup-vymahani-dluhu.html

Je tam napsáno toto: Usnesení o úpadku bylo zveřejněno dne 23. 10. 2013. Lhůta pro přihlášení pohledávek uplynula dne 22. 11. 2013. Vaše pohledávka vznikla až dne 12. 8. 2014. Vzhledem k uvedenému je zřejmé, že jste ani nemohl přihlásit tuto pohledávku, když ve lhůtě pro přihlášení ještě neexistovala.

Podle toho co tam píšou, tak pohledávka která vznikne ve lhůtě přihlášení se věřitelem přihlásit musí. U našeho případu nejde o půjčku a umyslného se zaddlužení se jeste vic, jde o nezaplaceny najem.

Ins. správce nic nevyřeší. Ins. správce zajimá jen jak dlouho bude insolvence trvat aby dostával každý měsíc tzv. provizi. Jedině právník či soudce mi asi dokáže odpovědět. V tom článku co jsem napsat je to rozhodnutí soudce. A podívejte jak rozhodl. Pohledávka rok po 30 denní lhutě a stejně se rozhodlo že se insolvence rušit dlužníkovy nebude a že má věřitel smůlu. Já potřebuji právnickou radu, ne to že mi ins. správce zdělí že to nejde.

Jestliže je dohodnuto, že se platí do 15., tak od dalšího dne se dluh, se všemi právními důsledky.
Podepsáním uznání dluhu je uznání dluhu od samotného začátku. Je to jen administrativní úkon, který věřiteli usnadňuje vymáhání dluhu.
Nemusí ho totiž dokazovat, když dlužník uznal dluh.