Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Minimální počet hodin v měsíci na DPČ

Zdravím,

jsem na škole a směny si plánuju tak, jak se mi to hodí.

Je nějak upraveno, že musí člověk na DPČ v měsíci odpracovat nějaký počet hodin?

Taky mě zajímá, jak to je, kdybych byl třeba 3 měsíce v cizině. Stačí jen o tom informovat zaměstnavatele, nebo se automaticky ukončí pracovní poměr?

Platilo by to i v případě, kdyby člověk studentem nebyl a pracoval by takto pouze jen na DPČ? (Měsíčně by se pak zdravotní a sociální vlastně neplatilo.)

Díky.

Minimální počet hodin stanoven není, je stanoven pouze MAXIMÁLNÍ počet hodin - průměrně 20 hodin týdně (za max. 52 týdnů).

Pokud nebudete 3 měsíce chodit na brigádu, vždy je lepší o tom dopředu informovat zaměstnavatele a dohodnout s ním další postup. DPČ se automaticky neukončuje, vždy musí být ukončena písemně.

Pokud byste nebyl studentem, postup by byl stejný jako ve 2. odstavci s tím rozdílem, že zdravotní pojištění byste si platil sám. To se musí platit vždy. Ať pracujete, či nikoliv.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) není pracovní poměr, jde o dohodu o práci konané mimo pracovní poměr.

Minimální počet hodin stanoven není, maximálně lze na DPČ odpracovat průměrně 20 hodin týdně
za celou dobu trvání DPČ. Tzn., že některý týden nemusíte odpracovat nic, další třeba 40 hodin.

I DPČ je potřeba řádně písemně vypovědět. Výpovědní doba činí 15 dnů. Případně se lze na ukončení písemně
dohodnout se zaměstnavatelem. (Nestačí zaměstnavateli něco pznámit.)

Stát za studenty hradí pouze zdravotní pojištění.

Pokud by člověk pracoval pouze na DPČ a nikdo jiný by za něj neodváděl zdravotní pojištění, musel by zaměstnavatel
z DPČ odvést zdravotní pojištění ve výši odpovídající minimální mzdě. Celý rozdíl hradí zaměstnanec, zaměstnavatel se
na něm nepodílí. Sociální pojištění so odvádí jenom ze skutečně dosaženémo příjmu, nedoplácí se.