Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak je to s placením pojištění při DPP?

Zdravím. Před nedávnem jsem ukončil studium na střední škole a nyní se chci nechat zaměstnat na DPP. Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění v případě, že měsíčně nevydělám více jak 10 tisíc. A jak je to v případě, že tuto částku překročím?

Předem děkuji za odpověď.

V případě, že si vyděláte od 10.001 Kč měsíčně, za Vás sociální i zdravotní pojištění
odvede zaměstnavatel. Pokud bude odměna nižší, musíte se u své zdravotní pojišťovny
přihlásit jako OBZP a pojistné (letos 1.647 Kč měsíčně) hradit sám.
Sociální pojištění řešit nemusíte, to je povinné jen pro zaměstnance a OSVČ.

Poznámka:
DPP není perspektivní zaměstnání. Pro jednoho zaměstnavatele můžete v kalendářním roce
odpracovat maximálně 300 hodin, což odpovídá necelým dvěma měsícům.
Můžete si pak sice najít dalšího zaměstnavatele, ale hledat co ± 2 měsíce nové zaměstnání…

DPP se občas používá proto, že zaměstnanec i zaměstnavatel jsou kryti, že se nepracuje načerno. Vykáže se pár hodin měsíčně, v případě přepadové kontroly je vše v pořádku (existuje DPP). Skutečná výplata je vyplácena bokem, zaměstnavatel zaplatí i to zdravko (zaměstnanci na to dá)… pořád to má levněji, než při normálním pracovním poměru. Zaměstnanec je také spokojen, je sociální případ, bere navíc kdejaké sociální podpory.

Akorát nechápu zaměstnance, kteří ze sebou nechají takhle orat. Jednou se budou divit (nemoc, úraz, invalidita, důchod).