Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak správně změnit zaměstnání?

Manžel vnučky se účastnil výběrového pohovoru za účelem změny zaměstnání. Bylo mu ustně zděleno osobní ohodnocení. Při nástupu podepsal smlouvu, kde však osobní ohodnocení bylo prezentováno nižší, než při osobní schůzce. Domnívám se, že písemná smlouva by měla být uzavřena dříve před nástupem aby se s ní seznámil, případně mohl zavčas od smlouvy odstoupit. Ptám se jak je ošetřeno respektive zakotveno v právních předpisech, aby po rozvázání stávajícího prac. poměru nebyl pracovník uveden v omyl u nového zaměstnavatele?

Vaše domněnka není správná. Každý člověk se má s jakoukoliv smlouvou dobře seznámit (tzn. důkladně ji
pročíst, případně si ji vyžádat k prostudování a zkonzultovat s právníkem) a teprve poté ji uzavřít (podepsat).
Člověk si musí přečíst, co má podepsat, a pokud něčemu nerozumí, má si to nechat vysvětlit.
Zásadně bych neuzavřela (nepodepsala) nic, s čím nesouhlasím.

Opačný způsob → napřed uzavřít (sjednat) smlouvu, potom ji prostudovat a nakonec hledat,
jak (pokud by to vůbec bylo možné) od smlouvy odstoupit by byl nesmyslný všude.

___

Pracovní smlouvu lze písemně uzavřít až v den nástupu do zaměstnání (zákoník práce nenařizuje uzavření
pracovní smlouvy předem) a výše mzdy nebo osobního ohodnocení nejsou povinné náležitosti pracovní smlouvy.

Vzhledem k tomu, že výše mzdy/platu ani osobního ohodnocení nejsou povinnými
náležitostmi pracovní smlouvy, a k tomu, že zaměstnanec od pracovní smlouvy odstoupit
nemůže, by v podobné situaci ani uzavření smlouvy předem nic nevyřešilo.
___

Poznámky:
V pracovní smlouvě se nic neprezentuje, pracovní smlouvou zaměstnanec se zaměstnavatelem
uzavírá pracovní poměr. Obě strany si v pracovní smouvě sjednávají, na čem se dohodly.

Prezentuje-li se někde něco, pak na pohovoru. Hovoří-li se při pohovoru o nenárokových složkách
mzdy/platu, pak spíše ve smyslu „až do výše“, není tím míněna maximální výše hned při nástupu.
(Pravděpodobnější než „uvedení v omyl“ mi přijde nepochopení některého sdělení.)

Podle mne je chyba osobní ohodnocení sjednávat v pracovní smlouvě, protože ztrácí svůj
motivační smysl. Zaměstnavatel je pak musí vyplácet bez ohledu na pracovní výkon zaměstnance.

Podle mých zkušeností se osobní ohodnocení přiznává až nějakou dobu po nástupu,
často až po skončení zkušební doby → až se ukáže, jak nový zaměstnanec pracuje.
(Osobní ohodnocení se nevyplácí „za chození do práce“, ale za dlouhodobě dobré pracovní výsledky.)

___

Zákoník práce:
Postup před vznikem pracovního poměru (§§ 30–32)
Povinné náležitosti pracovní smlouvy (§ 34)
V § 34 najdete i to, že od pracovní smlouvy může odstoupit jenom zaměstnavatel.

___

OT:
Flodur/e, proč řešíte problém manžela své vnučky Vy?