Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájemní smlouva

Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu.
Jsem v důchodu a dcera mě nabídla, k užívání rodinný dům.
Sepsali jsme nájemní smlouvu pronájem činí 0 Kč měsíčně s tím, že se o dům budu starat.
Udržovat dům v pořádku opravovat ho a pod...

Chtěla bych domek nabídnout do podnájmu za 5 000 Kč měsíčně.
Jak již jsem psala jsem v důchodu.

Je to legální.
Od dcery 0 Kč s tím, že o dům budu se starat.
A, že ho budu já dále se souhlasem pronajímatelky tedy dcery pod najímat za 5 000 Kč měsíčně.
Samozřejmě budu podávat já daňové přiznání.

Děkuji Vám za vaši odpověď,
Vinklarová

Dobrý den,
Já jsem si to myslela, že to tak je proč by dcera platila daň, když mě to pronajala za to, že se o to budu starat.
S tím, že Já jsem dům podnajala třetí osobě za 5000 Kč s jejím písemným souhlasem.
Tak daň budu podávat já nikoli pronajímatel (dcera).
Ale tak mě to bylo sděleno.

Cituji: Nedá se vyloučit, že příjem z pronájmu 5000,- Kč by mohl být posouzen jako příjem nikoli Váš, ale Vaší dcery.

Ještě bych chtěla poradit zda vzor Nájemní smlouvy tak může byt a je v pořádku.
Popř.: Něco mám upravit či doplnit. Moc Vám všem děkuji.
Vzor přikládám v PDF.

Ještě jednou Vám moc děkuji,
Vinklarová

Ale to je nájemní smlouva, Vy musíte mít podnájemní smlouvu:
Smlouva o podnájmu bytu

Smluvní strany:
DOLUR developerská, projekční a realitní společnost s.r.o.
IČ: 01795023 DIČ: CZ01795023
Se sídlem: Sladkovského 458, 530 02 Pardubice
číslo bankovního účtu: 3244306309/0800
jednající při podpisu smlouvy: Miroslav Doležal, jednatel
(dále jen „nájemce“)

a

Jméno a příjmení:
Trvalým bydlištěm: c
Doručovací adresou: S
Rodné číslo:
Číslo OP:
(dále jen „podnájemce“)

uzavřely níže uvedeného dne, měsíce a roku podle ust. § 2274 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku v platném znění (dále jen „OZ“), tuto smlouvu o podnájmu bytu:

Informovala jsem se finančního úřadu na uvedený dotaz a ta mě odpověděla následně:
v níže nastíněné situaci bych viděla problém. Jedná se o propojené osoby (matka-dcera) proto by mezi nimi měla být ujednána cena obvyklá (tržní). Navíc opravy,…. jsou pro dceru nepeněžním plněním a to je také předmětem daně.

Nevím jak to mám chápat.
Zda jeto legální nebo ne.
A zda Daň budu podávat já.

Tak nevím co je pravda?

Děkuji za odpověď a radu,
Vinklarová

Prostě jste rádoby "chytře" vymyslela, jak ojebat FÚ a ten vám popravdě odpověděl, že když se mu to nebude zdát, klidně tu částku 5k může doměřit k dani vaší dceři.
To je celé.
Takže klidně to tak udělejte, je možné, že na FÚ to dostane líná úřednice (kterých je ve státní správě plno), která s tím nic dělat nebude a bude to pro vás fungovat a je možné že to dostane nějaký retard (to je ta druhá polovina státních zaměstnanců), který vaši dceři doměří daň a penále.

Je to můj názor podpořený mnoha judikáty ohledně účelového obcházení zákona.
V případě, že je cena tržní diametrálně odlišná od ceny obvyklé(tzn. tržní cena je mnohem vyšší), může FÚ doměřit daň dle ceny tržní/obvyklé. Stejně jako při prodeji nemovitosti.
A v tomto do očí bijícím případu: pronájem za 1 Kč a následný "přepronájem" za 5k si ani nebude muset FÚ dělat znalecký posudek. Jednoduše doměří daň z těch 5k.

Díky slevě na poplatníka ve výši cca 2k při přijmu do 13800 Kč fakticky daň neplatíte. Takže daň nebude odvedena tak jako tak....
Z popisu zadavatelky je zřejmé, že toto bude ten případ a nedělají to takto složitě bezdůvodně ...

Jak jsem psal v jiném tématu. Snažit se přečůrat FÚ na první pohled "úředně platnými" úkony není nejlepší nápad. Pokud nechcete platit daň, mnohem výhodnější je byt pronajímat bez smlouvy s platbou v hotovosti než otevřeně ukazovat prostředníček FÚ jak "chytře" jste to vymysleli.

Je to stejné jako prodat nemovitost za 1Kč a snažit se zaplatit daň z té 1 Kč. Taky je snad každému jasné, že to tak nefunguje...

Dobrý den,
Děkuji za Vaše odpovědi.
Já se nijak nesnažím obcházet FÚ.
Proto jsem sem napsala tenhle dotaz.
Raději to necháme s dcerou na ústní dohodě s tím že se o to budu starat já a dcera bude podávat daňové přiznání.
A případný doplatky FÚ budu jí dávat já.
Vlastně to výjde na stejno vycházet to bude na nulu Kč tak či tak.
Dcera pobírá důchod cca ročně ma 80000 Kč důchodu a já jsem zaměstnaná na částečný úvazek.
Tak je to nejlepší pro všechny strany.

Ještě jednou Vám děkuji.