Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dedictvi

Dobrý den.Mam jeden dotaz.Babicka během svého života přepsala dům na svoji vnučku.Pred týdnem zemřela a dcera babičky (matka vnučky ) chce po vnučce vyplatit půlku domu.Jak v tomto případě probíhá dědické řízení? Dekuji

Rozlišuj pojem "přepsala". Ak to bol dar s prepisom v návrhu na vklad do katastra so zápisom do LV, mohla by napadnúť blízka osoba v I. rade darovaciu zmluvu na súde pre zdravotný stav babičky (poručiteľky).

Ak to bola iba závet (testament) spísaná pred úradnou osobou, tak sa dedí aj-aj, tj. aj na základe závete, ale aj na základe priameho dedičstva. (Ochrana pred absolútnym vydedením priamych potomkov v I. rade, ktorá sa uplatňuje len v našom kontinentálnom, rímskom práve na rozdiel od anglosaského práva, ktorého prvky sa začínajú aj u nás akosi postupne prelínať. Hlavne v obchodnom práve ľudovodemokratickej lúzy a tiež tr.práve pod pojmom, tri krát a dosť, doživotie za tri recipročné tr.činy spáchané v určitej lehote. "Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo").