Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpověď nájmu studentského bytu

Dobrý den, jsem studentka a živím se sama. Koncem března jsem se přestěhovala do jiného podnájmu, a podala jsem výpověď na starém bytě. Majitel sám prohlásil, že budu muset zaplatit nájem za zbývající 2 měsíce, nebo si za sebe najít náhradu. Podala jsem inzeráty a ozvali se mi dva vážní zájemci. Problém je v tom, že majiteli nevyhovují. Jeden byl pracující muž ve věku studenta, majitel však prohlásil, že chce mít v bytě pouze děvčata. Hledala jsem tedy dál a tento týden se mi ozvala 22 letá slečna, že má vážný zájem, po prohlídce se rozhodla že by mohla nastoupit ihned, takže jsem kontaktovala majitele kvůli smlouvě. Druhý den, při jednání s majitelem, jsem se náhle dozvěděla, že by slečna musela studovat aby mohla bydlet v tomto bytě. Podotýkám že nikde ve smlouvě není ani zmínka a tohle celé jsem slyšela poprvé. Když jsem se ho opakovaně ptala jaký je rozdíl mezi pracujícím studentem a pracujícím člověkem ve věku studenta nedokázal mi odpovědět, pouze říkal že se o tom nehodlá bavit, a že jako pracující by si tam musela platit víc než dvojnásobný nájem. Krom jiného na bytě není ani pračka a výrazně zamítl už jen návrh, že by si slečna případně dovezla svou, takže takový nájem by byl neúměrný ,,kvalitám'' bytu.
Problém je v tom že když jsem za sebe našla náhradu tak ji z mého pohledu z naprosto nesmyslných a dříve neuvedených důvodů zamítl, a já nemám ze svého příjmu na to, platit 2 nájmy. Když jsem mu tohle řekla tak se začal ohánět exekucí v místě trvalého bydliště, což je u mých rodičů, ti s tím však nemají nic společného a ráda bych se tomuto vyhnula.
Předem děkuji za odpověď.

Patriko,

smlouvy jsou od toho, aby se plnily. V případě nájemní smlouvy činí výpovědní doba
tři měsíce a po celou výpovědní dobu je nájemce povinen ještě platit nájemné.

Nájem nelze ukončit tím, že se „jen tak “ odstěhujete, je potřeba dodržet výpovědní
dobu (nebo po celou výpovědní dobu hradit nájemné).

Jestli Vám majitel vyšel vstříc tím, že požaduje doplatit nájem jenom za dva měsíce,
je to jeho dobrá vůle, mohl požadovat celou výpovědní dobu.

Majitel má právo si vybrat, komu byt pronajme, není povinen byt pronajmout
komukoliv, koho mu najdete (a Vy nejste povinna mu nikoho hledat).
Pozor:
Majitel není povinen Vám nijak vysvětlovat nebo zdůvodňovat, proč mu ten
či onen nájemce nevyhovuje. A posouzení důvodů majitele není na Vás.

Udělala jste chybu, že jste předčasně uzavřela nájemní smlouvu, přestože jste
ještě neměla vyřešen předchozí nájemní vztah. Majitel je podle mne v právu.

já chápu, že se mají smlouvy plnit, zas tak hloupá nejsem, ale šlo mi o to, že nikde neuvedl žádné podmínky které by měli budoucí obyvatelé splňovat, tak proč chce abychom našly náhradu, aby ji mohl bezdůvodně odmítnout?

Taky je další věc ta že pokud byste odešla a nájem nedoplatila tak by musel postupovat nějak oficiální cestou (pokud by vám nechtěl jen planně vyhrožovat), tzn asi nějaký soud (nejsme si jistý jak se to řeší) a těžko říct (i když on bude tvrdit že ano), jestli by se mu do toho chtělo... ale může to být psychopat nebo mít kamaráda právníka a teoreticky by mohl podstupovat i takovéto formální sranic* a ztráty času