Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozvázání smlouvy na základě odmítnutí udělení souhlasu GDPR?

Zdravím,

pokud jsem GDPR správně pochopil, všechny společnosti, které uchovávají jakékoliv mé osobní údaje, musí nyní znovu požádat o můj souhlas. Jak je to v případě, že mám se společností uzavřenou smlouvu o poskytování služeb?
Pokud jim souhlas odmítnu udělit, musejí smlouvu rozvázat, přestože ve smlouvě není možnost rozvázání před vypršením určité lhůty?

Konkrétně se jedná o smlouvu ohledně vstupu do fitness centra. Na základě roční smlouvy mám 50% slevu na měsíční pernamentku. Nedávno jsem se však přestěhoval a dle podmínek smlouvy, pokud bych od ní chtěl odstoupit, musím doplatit všechny poplatky až do konce období, do kdy byla smlouva uzavřena. Co se však stane, když jim nyní odmítnu udělit souhlas se zpracováním údajů? Musejí má data smazat a smlouva se tak stane neplatnou?

Proboha to určitě ne. Mám šalinkartu a doufám,že mne revizor nevyhodí z vozu,že jsem DPMB nedal nový souhlas k uchování dat ze žádosti. Ti horliví ale vydávají nové kartičky,rozesílají mejly a loučí se,že jsme neposlali to a to. Ti ostatní dají na vědomí,že s našimi daty zacházejí dále tak,aby neplatili ty půl miliardové pokuty. A nic znova nechtějí.

- Pokud máš s někým uzavřenu jakoukoli smlouvu nebo jakýkoli obchodní vztah, tak můžeš jeho údaje zpracovávat i bez jeho souhlasu (v míře nezbytně nutné).
- Pokud jsi ze zákona zprac. osobních údajů (správci bytových družstev, lékaři, apod.) tak souhlas taky nepotřebuješ.
- neudělení souhlasu nesmí být podmíněno neposkytnutím dané služby. Jinými slovy pokud bys např. nesouhlasi s podepsáním gdpr v nějakém eshopu, tak ti nesmí být odepřeno tam udělat objednávku.

Nejde o (ne)podepsání GDPR, či o (ne)souhlas s GDPR,
ale o souhlas se zpracováním osobních údajů.

Jinak máte pravdu → ti, komu povinnost zpracování ukládá zákon, žádný další souhlas nepotřebují.

„Neudělení souhlasu nesmí být podmíněno neposkytnutím dané služby“.
I to je pravda, ale je možné za udělení souhlasu poskytnout nějakou výhodu.

„Neudělení souhlasu nesmí být podmíněno neposkytnutím dané služby“.

Tohle nemůže platit obecně. Nedokážu si představit třeba zřízení účtu v bance, nákup v e-shopu na fakturu či nakonec i ten pracovní poměr (kde ale zaměstnavatel můj souhlas nepotřebuje) bez toho, aby se druhá strana dozvěděla mé jméno a adresu.

Předpokládám, že se jedná o "svázané doplňkové služby", jako např. zasílání newsletterů apod.

Pokud ti zákon ukládá povinnost údaje zpracovávat, tak je zpracováváš BEZ souhlasu dotyčného. Jeho souhlas k tomu nepotřebuješ a není tedy důvod k odmítnutí poskytnutí služby....
Pro zřízení účtu v bance musíš uzavřít s bankou smlouvu o zřízení účtu a tedy taky není potřeba tvůj souhlas se zprac. os. údajů, protože mezi vámi existuje jiný smluvní vztah. Při vystavování faktury ti zákon ukládá, že tam musí být informace o kupujícím a proto souhlas kupujícího nepotřebuješ.
Nesmíš tedy odmítnout zboží prodat, když ti kupující odmítne podepsat souhlas se zprac. osobních údajů.

To byla reakce na Aranea84.

Já bych to formulovala takto: Poskytnutí služby nesmí být podmíněno udělením souhlasu
k používání osobních údajů k marketingovým účelům (např. k zasílání newsletteru apod.).

A zdůrazním, že nejde o »podpis GDPR«, ale o souhlas se zpracováním osobních údajů,
případně o souhlas s použitím osobních údajů k nějakému konkrétnímu účelu.

I zde by se měl člověk zajímat, jaké údaje, k jakému účelu a po jak dlouhou dobu
míní ten, komu souhlas dává, používat.