Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výživné

Dobrý den,
rád bych se zeptal na několik otázek týkající se výživného.
Dejme tomu kvůli nepříznivým podmínkám u matky jsem v 16 letech odešel k otci, kterého jsem asi 10 let neviděl. Poté po roce jsem odešel zase zpět k matce protože otcova přítelkyně mi dělala ze života peklo a situace u matky se zlepšila. Před odchodem k otci vyplácel matce alimenty ve výši 3500kč, dnes jsem zletilý a otec platí mně na účet 5500kč. Můj dotaz teď směřuje na to, zda matka má nárok na část alimentů (konkrétně zhruba polovinu), když stále studuji a bydlím u ní. Celkový nájem je zde asi 11 000-12 500 a platové ohodnocení matky je zhruba 16 500. Další dotaz směřuje na to, zda-li matka může mít nějaké příspěvky nebo úlevy na daních a tím pádem více peněz na živobytí? Matka nechce ani slyšet o tom, že bych si nechával celé alimenty ale ostatní (bratr, otec, známí,..) mi říkají, že bych si měl nechávat celé alimenty a ještě by mi matka měla doplácet nějaké to "minimum". Otec se ptal známého, který je ve stejné situaci, jako já.
Pokud jsem opomněl něco důležité zmínit, tak se omlouvám a informace doplním.
Děkuji za odpověď.

Výživné je určeno na Vaši výživu, tj. bydlení, stravu, ošacení, … není to Vaše kapesné.

Na provozu domácnosti se mají podílet všichni členové domácnosti. Matka Vás živí, bydlení hradí
i za Vás (sama by mohla bydlet levněji), stará se o Vás i o domácnost, … Podle mne byste se s ní
měl dohodnout, jak s výživným naložit. (Také bych Vám je nenechala jako kapesné.)

Na „doplácení nějakého toho minima“ zapomeňte. Potřebujete-li více peněz, vydělejte si je.