Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Živnostenský list

Dobrý den,
Chtěla bych Vám poprosit o radu.
Pronajala jsem si dvougenerační domek za 8000 Kč a se souhlasem majitele ho chci dále pronajímat respektive podnajímat třetí osobě.
Mužů podnajímat domek bez živnostenského listu nebo k tomu potřebuji živnostenský list.

Příklad:
cena pronájmu který ja platím pronajímatelovi 8000 Kč
Cena podnajmu za který ho já budu podnajímat 10000 Kč přízemní byt.
Cena podnajmu za který ho já budu podnajímat 8000 Kč byt v patře.
Bez energií.

Můj zisk měsíčně 10000 Kč čistého.

A nevím zda k tomu budu potřebovat živnostenský list.
Samozřejmě budu odvádět roční daň z pronájmu.

Děkuji za odpověď.

Paní Vinklářová, pronajmout dům/byt může majitel (pronajímatel), Vy (nájemce) si dům či byt najímáte.
Také bych doporučila souhlas s podnájmem uvést už do nájemní smlouvy (ušetříte si případné nepříjemnosti).

Pokud jde o živnostenské oprávnění, tam záleží na tom, jestli půjde
o podnájem → na delší dobu, podnájemce bude mít vlastní nábytek, lůžkoviny, apod.
nebo jestli půjde
o ubytovací služby → krátkodobé nájmy zařízených bytů např. za účelem rekreace,
kdy byste kromě bytu poskytovala lůžkoviny, úklid apod.

V prvním případě by šlo o (pod)nájem, k němuž není potřeba živnostenské oprávnění.
K provozování ubytovacích služeb je potřebné živnostenské oprávnění.