Díky, přečet jsem si to. Ale pořád mi není jasné (asi jsem natvrdlý, nebo to není normální), jak by bylo možné, aby byla případně veškerá hotovost na účtě toho pozůstalého manžela a nebyl by tento účet blokován pro účely dědického řízení? Jaksi mi to nedává smysl, proč společný účet na jméno zemřelého ano a účet druhého manžela ne. Pořád jde přece o to, že veškerý majetek (i peníze), pořízený a získané za trvání manželství, jsou součástí SJM. Takže také peníze na všech účtech, bez rozdílu, na koho jsou napsány.
A, v tom případě, mi ještě stále není jasné, cituji z článku "Pokud vám chodí na účet výplata či dávky, nechte si je co nejdříve posílat jinam, pak budete mít přístup k penězům bez problémů." Kam jinam? Nejspíš si tak, po staru, nechat posílat důchody poštou, případně vyzvedávat na poště?
V tom případě by pozůstalý pak mohl "přežívat", po dobu dědického řízení, pouze ze svého důchodu, bez možnosti, v případě potřeby, s disponováním úsporami.
Nebo peníze mít uloženy na "cizí" jméno, třeba na jedno z dětí? Pouze v tom případě by byl účet mimo dědické řízení, neboť by nebyly uloženy na jméno ani jednoho z manželů.
Možná se v tom moc "pitvám", ale stále mi to není jasné.