Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Povinnost ze sluzebnosti

Dobry den,

potrebuji poradit. Muj tchan nam daroval dum,kde jsme nexhali udelat vecne bremeno. Tchan po case dostal infarkt,byl v komatu,po komatu z nej zustal lezak. Svagrova si ho vzala domu,my jsme navrhivali pecovatelsky dum,jelikoz mame tri male deti a nemuzeme se o nej starat. Nyni tchan trochu chodi,ale ma demenci,ruce v pest a sam se poradne neobslouzi v nicem a svagrova nyni chce,abychom si ho vzali domu,ale my to odmitame. Muze nam ho pravnicky nejak vratit do domu nebo ne? My se o nej starat nedokazeme.

pokial je tým vecným bremenom on sám,s tým,že ako vecné bremeno je tam jeho právo bývať a dožiť v darovanom dome,tak vám ho tam švagriná môže nasáčkovať naprosto v súlade s tým,že na dome existuje dotyčné vecné bremeno......pokial on sám je takom zdravotnom stave,že vyžaduje celodennú odbornú starostlivosť,ktorú nieste schopní zaistiť a lepšie riešenie by bolo zaistenie nejakej ústavnej starostlivosti,tak treba súbežne aj na základe toho dať zrušiť vecné bremeno na dome,pokial je on ovšem schopný sa čiastočne postarať sám o seba,ste vzhladom na uzavretú zmluvu spolu s vecným bremenom rešpektovať v plnom znení,v tom prípade nieje dôvod na nedodržanie podmienky o vecnom bremene to,že máte malé deti,o ktoré sa musíte starať......

My mame k nemu povinnost ze sluzebnosti (coz je jen povinnost mu umoznit prostory k doziti,ale uz to neni povinnost se o nej starat). Nedokaze se o sebe postarat,potrebuje pomoc pri oblekani,hygiene,nakrajet jidlo,jelikot s rukami nic sam neudela.. Ujde par metru,ale po rovine. Dum mame v patre a neni bezbarierovy..slo by s timto argumentovat,ze si ho domu vzit nemuzem? Nehlede na to,ze vztahy jsou na bodu mrazu mezi nami vsemi.

Vrátit Vám jej může, ale vy mu můžete zajistit péči v ústavu, popřípadě péči charity. Osobně se starat nemusíte. Pokud je jeho zdravotní stav jak popisujete, tak má poslední stupeň závislosti = 13.200 Kč příspěvek na péči měsíčně. Za tyto peníze + jeho důchod mu můžete zajistit důstojné dožití buď u vás, nebo v ústavu.

Ano ma 3.stupen zavislosti,i nekokik Dr.nam rekloyze nedoporucuji pobyt doma. Osobne si to myslime take,jelikoz to znam od me prababi,jak to je vemi osych.a fyz.narocne..a bohuzel hodne lidi se potom sesype.. Mame zazadano o hezky pecovak 10min od domu..kde lide maji program,aby meli rozptyleni a aby i zamestnavali mozek. At si rika kdo chce co chce,tak takovou peci jim clovek doma neda (pokud je to kvalitni pecovak)

Navrhněte švagrové,že tedy u vás,tedy vlastně ve svém,tchán ležet bude,ovšem celodenně se o něho bude starat ona,aby taky měla nějaký podíl.Tj.kromě dozoru i vaření,krmení,převlékání,koupání,praní prádla atd.Třeba rychle změní názor na ten pečovatelský dům.

Asi budu za vola, ale jako první mě napadlo vrátit tchánovi dar, aby jej mohl prodat a pomocí utržených peněz prožít důstojné stáří.
Jinak vám dal dar a vy teď máte morální (nikoliv zákonnou) povinnost se o něj postarat. To je holt rub přijetí daru.

Asi nerozumíte slovu dar. Darem si nikdo nekupuje něčí život .... ani právně, ani morálně.
V článku výše se jasně píše, že se dotyčný neobejde bez cizí pomoci prakticky se vším. Co na tom přesně vidíte důstojného ? Ani kdyby měl dotyčný na účtu miliardy, tak slovo důstojné ve spojitosti s jeho osobou už zjevně nejde a nepůjde použít...
Přijde mi, že pisatel dotazu jasně napsal, že je schopen a ochoten zajistit pro něj pečovatelskou službu. To mi přijde důstojné více než dostatečně.

Ano,dustojne u zajistit kvalitni peci v ustavu,kde bude mit potrebnou peci,kterou mu doma nikdo neda,at se snazi sebe vice.. Jen bohuzel jsou taci,kteri i tak preferuji domaci peci a dokazi odsoudit druhe,ze ji nedokazi nebo nechteji poskytnout.. Ale to jsou vzdy ti,kterych se to netyka a nezazili osobne,jak vysilujici to je.
Dekuji vsem za rady,uvidime ja to vse dopadne ?