Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Status studenta po ukončení v mimořádném termínu

Dobrý den,

k úspěšnému absolvování studia už mi zbývá pouze obhajoba bakalářské práce, a to 30.8 - jedná se o mimořádný termín (státnice už mám splněné).

Chtěl bych se zeptat, dokdy mi v mém případě platí status studenta?
Někde jsem se dočetl, že ještě měsíc po absolovoání. Ale zřejmě to platí při absolvování v řádném termínu.
V mém případě mi status studenta končí právě toho 30.8., pokud se nepletu.
Co to pro mě znamená?
Práci hledám a rozeslal jsem několik životopisů. Co když však nebudu do konce tohoto týdne nikde přijat? Hádám, že to pro mě znamená přihlášení se na úřadu práce. Jaká je však lhůta, dokdy tak musím učinit, abych nebyl nějakým způsobem stíhán a nemusel tedy platit zdravotní pojištění?

Budu velmi vděčný za odpovědi.

Z redakce finance.cz mi bylo zodpovězeno takto:

Dobrý den,

status studenta ztrácíte v den úspěšného absolvování poslední části státní závěrečné zkoušky (ve vašem případě obhajoby bakalářské práce). Zdravotní pojištění za vás platí stát ještě i následující měsíc po úspěšném složení státní závěrečné zkoušky, takže tento problém nemusíte ještě chvíli řešit. Pokud nebudete nikde přijat, tak se přihlaste na úřad práce, Ovšem máte na to čas až do konce září (tedy do konce následujícího měsíce po absolvování studia). Děkujeme za dotaz a přejeme hezký den.

Většinou je to tak, že bakalářka se obhajuje v termínu státnic a neobhajuje se samostatně a pokud ano (v mimořádném termínu), znamená to většinou, že nebyla obhájena napoprvé nebo bylo požádáno o odklad.
Sám píšeš, že státnice už máš splněné, takže status studenta ti skončil dnem státnic - ať už byly úspěšné nebo neúspěšné.
Statut studenta získáš opět jen na ten jeden den pro obhajobu bakalářské práce.
Tzn ty měsíce mezi tím za tebe škola NEBUDE platit zdravotní pojištění.

Řešil jsem úplně to samé, pojišťovna mě ovšem zaurgovala až po 8 letech, a že ji dlužím i s penále 10k. Zavolal jsem jim, že v době vzniku dluhu ještě platil zákon o 5-leté promlčecí lhůtě na zdr. pojištění ať mi laskavě pošlou opravené vyúčtování, že tedy namítám promlčení. Tím jsem to vyřešil.

Studuji UJEP a lze u nás obhajovat bakalářskou práci v jiném termínu než jsou státní závěrečné zkoušky. Ačkoliv se tedy už nejedná o řádný termín. Nejde však o odklad, který by měl například zdravotní důvod.

Nezáleží tedy v tomto případě i na univerzitě?

No, tak v řádu ČVUT je tato věta:
"Dnem řádného ukončení studia je den, kdy byla vykonána státní závěrečná zkouška nebo její poslední část."

Což by nahrávalo tomu, že statut studenta je zachován až do dne obhájení bakalářské práce.
Nicméně se mi moc nezdá, že by škola nepřerušila studium a student jakože "studoval" další semestr až do dne obhajoby bak. práce. Podle mě jak při odkladu termínu obhajoby tak při opravné obhajobě bakalářky je studium přerušeno (viz můj případ)....

100% info v této věci vám podá studijní oddělení dané školy. Já měl studium přerušeno až do opravného termínu konání obhajoby BP....

Zksuím se optat na studijním, ale je to s nimi těžké. Dvakrát jsem tam byl osobně. Prvně měli dovolenou a podruhé tam prostě nebyli, ačkoliv měli úřední hodiny.
Napíšu email a dám vědět, jak to funguje u nás, kdyby to někoho zajímalo. Z nějakého důvodu mě nenapadlo, že by to mohl mít každá univerzita jinak.

Dobrý den,

studentem přestáváte být úspěšným absolvování SZZ+ obhajoby k 30.8. je Vám ukončeno studium. Tudíž od následujícího měsíce na Vás padá povinnost uhradit si ZP.

Takže žádný měsíc navíc. Zbýva mi buď přihlásit se na úřadu práce, nebo si pojištění zaplatit sám, že?

Jestli za Vás stát uhradil zdravotní pojištění byť jen za jeden den v červenci
a za jeden den v srpnu, stačí se na ÚP zaevidovat poslední zářijový pracovní den.

(OBZP hradí zdravotní pojištění pouze za celé měsíce, nikoliv za jejich části
nebo za jednotlivé dny.)

Tak ještě potvrzeno přímo od VZP:

Pokud jste řádně ukončil studium na vysoké škole státnicemi, je třeba nám tuto skutečnost doložit.

Zdravotní pojištění je za Vás hrazeno měsíc, po řádném ukončení studia státnicemi, pokud jste nedovršil věku 26let a nepokračujete v návazném studiu.

Poté máte povinnost se nahlásit na úřad práce, kde by za Vás hradili povinné zdravotní pojištění, nebo se nahlásit na VZP ČR jako OBZP hradit si měsíční zdravotní pojistné sám.