Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Škola nutí souhlas se sběrem osobních údajů zvláštní kategorie

Vzhledem k tomu, že znám učitele, kteří by k těmto velice citlivým informacím (Zvláštní kategorie osobních údajů jsou takové osobní údaje, které vypovídají o rasovém či etnickém původu, politických názorech, náboženském vyznání či filozofickém přesvědčení, členství v odborech, zdravotním stavu či o sexuálním životě nebo sexuální orientaci fyzické osoby. Za zvláštní kategorii údajů jsou považovány i genetické a biometrické údaje, které jsou zpracovávány za účelem jedinečné identifikace fyzické osoby.) dostali, s tímto nesouhlasím. Ovšem dočetl jsem se také, že tato lze zpracovávat, pokud zpracování je nezbytné pro plnění povinností v oblasti pracovního práva, práva sociálního zabezpečení a sociální ochrany. Jsem tedy nucen s tímto souhlasit, aby mohl syn studovat?

Prosím neřešme morální stránku věci, ale čistě právní.

Předem děkuji za všechny odpovědi.

loading...

Škola o souhlas žádá. Dostal jsem dva papíry, jeden kde jsem měl vyplnit, s čím souhlasím a nesouhlasím, druhý (o tomto jsem psal) bez možnosti zaškrtnout či jinak potvrdit nesouhlas. Lze pouze podepsat souhlas.

Nejsem sice nijak zvlášť právně vzdělaný, ale od GDPR musím souhlasit s každým sběrem osobních údajů, nebo ne?

Ok, moc děkuji za pohotovou odpověď.
Jen bych se chtěl zeptat, jestli máte vy nějaké právní vzdělání, či jen čerpáte z internetu. Jen chci vědět od koho zhruba tyto informace mám, protože to, že mě nesmím být k ničemu nucen, jsem se také dočetl, ovšem si nejsem jistý, jestli tohle není nějak upraveno zákonem ČR.
Jinak ještě jednou děkuji.

Zpracovávání údajů o rasovém či etnickém původu, politických názorech, náboženském vyznání či filozofickém přesvědčení, členství v odborech, zdravotním stavu či o sexuálním životě nebo sexuální orientaci fyzické osoby škola k výkonu nepotřebuje.
Tyhle údaje se v dotaznících školy ani nevyskytují, protože školy jsou, co se týká dnešní multikulti agendy jednou z nejprogresivnejších institucí.

Jste si jistý? Škola chce s pomocí těchto informací poskytovat poradenské služby výchovným poradcem, psychologem, speciálním pedagogem, asistentem pedagoga,... V rámci těchto, dle dokumentu, který jsem dostal, lze zpracovávat osobní údaje a zvláštní kategorie osobních údajů. Nevím, jestli škola nemá povinnost v oblasti práv zmíněných výše. V takovém případě, by to bylo asi nutné.

I tak je možné souhlas odmítnout, přinejhorším nebude moct syn využívat služeb toho poradce/psychologa/asistenta. Nicméně pokud škola (a obecně jakákoliv organizace) má povinnost provádět určité činnost a k těm činnostem potřebuje určité osobní údaje, nepotřebuje k jejich zpracování souhlas.
V žádném případě nemůžou syna vyloučit ze studia, pokud jim ten souhlas nebude udělen. Stejně tak jako jakákoliv firma nemůže podmiňovat poskytnutí služby podepsáním souhlasu.

dotaz je kostrbatý

Vzhledem k tomu, že znám učitele, kteří by k těmto velice citlivým informacím () dostali, s tímto nesouhlasím.

Se dostali? By se dostali? Jde o učitele na tvé škole? S čím nesouhlasíš, že by se k nim dostali?

A konrétně:
K jakým konrétním údajům by se dostali ? (Jako ke konrétnímu atributu - jakou stranu studenti volí nebo údaje konkrétního člověka)
Jde ti o tvou osobu nebo o obecně typ údaje , ke kterému se učitelé mohou dostat?
O jakou jde školu(resp zda je ti pod 15 nebo nad 18 nebo ne)?
Jde o nástup na školu nebo dokonce jen přihlašování na školu nebo "se mění pravidla hry" během studia, kdy už študuješ ?

Inkrimimované údaje si učitelé mohli někde zjistit /přečíst bez tvé pomoci nebo jsi jim je řekl nebo dokonce sdělil z nějakého dotazníku/přihlášky?

Aha teď se z toho vyklubal nepřímý dotaz, že ty se ptáš na syna.

Ta teorie o nutnosti zpracování + nenutnosti souhlasu se mi zdá vražedná, pak by šlo nadále šmírovat lidi, protože by šmíráci informovali jen o údajích ,které se zdají nezávadné.

Správně by měli informovat o všech údajích, které chtějí zpracovat . + chtít souhlas jen u nástavbových věcech (KDo to jako rozhoduje??). Celé je to GDPR nedomyšlené, problém neřeší, ale vytváří. jediná kladná věc je, že na problém upozorňuje.

Nechci, aby mohli zpracovávat synovi údaje uvedené v závorce. Ptám se na to, jestli neexistuje nějaká úprava, která by určovala, že se zpracováním informací musím souhlasit (třeba kvůli tomu, že by měla škola povinnost v oblasti práv zmíněných výše).

Nechci, aby mohli zpracovávat synovi údaje uvedené v závorce

Když jim ty údaje nedáte,nemají co zpracovávat ani s uděleným souhlasem.Těžko někdo může vyžadovat poskytnutí náboženského vyznání,sexuální orientace nebo politické příslušnosti z důvodu poskytování poradenství psychologa nebo asistenta.Do toho nikomu nic není ani v zaměstnání.A zdravotní stav jen pokud souvisí se školou,tj.když nějak omezuje studium,tělesnou výchovu,riziko nakažení ostatních apod.Nikdo nepotřebuje vědět,že mám jen jednu ledvinu,špatnou erekci,AIDS nebo hůř slyším.