Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolik pracovních hodin má rok?

Zdravím,

teoretická otázka. Na nárok na důchod musí člověku být 65 let a zároveň musí mít odpracováno 35 let. Chápu to správně, že se tím myslí práce na hlavní pracovní poměr - tedy 40 hodin týdně? Pokud ano, pak by to mělo být (40 x 52 =) 2 080 hodin za rok. Jak je to ale s dovolenými, nemocenskými atd., ty se do toho nepočítají, takže člověk má na HPP odpracováno: 2 080 - [dovolená + nemocenská + ...]?

Ptám se proto, jestli se to počítá na ty hodiny, aby to bylo těch 35 let (tedy 72 800 hodin), když jsem třeba student a pracuju zatím jen na dohody.

Díky.

Rozsah úvazku není podstatný. Podstatné já pouze jak dlouho je odváděno sociální pojištění. I za dovolenou se odvádí pojištění, takže se do toho započítává. A pokud jde z příjmů z dohod odváděno sociální pojištění, tak se počítaji i ty dohody.

To by si pak každý mohl pracovat na dohodu pár hodin v měsíci a ono by se to počítalo za 12 měsíců jako celý rok nebo jak? Nebo ještě lepší případ, pár měsíců by někdo pracoval a i to by se počítalo jako celý rok?
Copak je to takhle jednoduchý?

Jednoduché to vypadá jenom na první pohled. Jedna věc je mít opracované roky, aby měl člověk nárok na důchod. Druhá věc je výše samotného důchodu. Pokud každý měsíc odpracuje pár hodin, bude velice nízký. No a pak samozřejmě třetí věc - z čeho bude žít, když bude pracovat pár hodin měsíčně?

Samozřejmě, že by se z toho nevyžilo. Okrajově jen zmíním, že tu jsou i obyvatelé, kteří místo práce berou dávky.

Zajímalo by mě tedy právě jak velký vliv na výpočet důchodu má počet odpracovaných hodin a výše mzdy. Nějaký základ důchodu jen snad 3 500,-. Do účetnictví skoro vůbec nevidím, takže kdyby to šlo nějak jednodušeji vysvětlit.

Díky. A jak velký vliv na to má připojištění v podobě 2. a 3. pilíře? Myslím, že se to nevyplatí, už takhle mezi velikostí mzdy se důchod nepohne o moc.
A poslední dotaz. Má na to vliv počet dětí? Schválně jsem to zkoušel u té kalkulačky, ale výše důchodu se při měnícím se počtu dětí nezměnila.

2. pilíř už neexistuje. 3. pilíř zůstal v podobě doplňkového penzijního spoření. Pokud se v něm spoří dlouhodobě a ještě do něj třeba přispívá zaměstnavatel, tak se může vyplatit dost výrazně.
Počet dětí ovlivňuje u žen věk vzniku nároku na důchod.

Rok 2018 má 250 pracovních dnů (+ 11 svátků) a 1.875 pracovních hodin (+ 82,5).

Pro vznik nároku na důchod nemusí člověk 35 let odpracovat, ale je nutné získat 35 let důchodového pojištění,
což není úplně totéž. Do doby důchodového pojištění se započítávají i některé náhradní doby. Např. péče o dítě
do 4 let věku, dobrovolnická činnost, doba péče o osobu vyžadující péči od II. stupně závislosti, částečně doba
evidence na ÚP, u mužů ZVS…

Doba dovolených se posuzuje jako odpracovaná.
Doba nemocí se zahrnuje do doby důchodového pojištění, do tzv. vyloučených dob.
Tzn., že se započte jako doba pojištění, ale při výpočtu výše důchodu se odečte, aby
nerozmělňovala dosažené příjmy.

Důchodovou kalkulačku si stáhněte přímo z webu ČSSZ.
Doplňte do ní potřebné údaje a zjistíte orientační výši důchodu.
Případně využijte interaktivní kalkulačku na webu ČSSZ.