Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chaos v podmínkách pro podání daňového přiznání

Ahoj,

nevím, jestli jsem sám, ale vzhledem k tomu, že jsem programátor a přemýšlím o všem trochu jinak, přijde mi, že v těch podmínkách, kdo daňové přiznání musí podat, je fakt chaos.

Zatím jsem student a pracuju jen u jednoho zaměstnavatele v jeden okamžik, takže se mě to netýká, ale přesto bych v tom měl rád jasno. Pochopil jsem toto:

Nemusím podávat, když:
- nejsem OSVČ a zároveň
- nevydělám si 15 000,-/rok a zároveň
- pracuju jen u jednoho zaměstnavatele současně?

Jinde se zase uvádělo, že, pokud si vydělám méně než 1,3 milionu za rok, podávat nemusím. Opět zase jinde, že, pracuju-li jen u jednoho zaměstnavatele po celý rok, taky nemusím. Pak jsou samostatné případy, kdy je člověk na mateřské, na pracovním úřadu atd. a nepodává.

S matikou jsem ve škole neměl problém, ale ekonomika (hlavně účetnictví) pro mě byla horor...

Podmínek je hromada, ale je to nepřehledné (aspoň tedy v článcích na netu).
Naprosto srozumitelné by to bylo vývojovým diagramem. Z něho by pak definovat podmínky a vygenerovat věty bylo to nejmenší. Snad mi někdo rozumí... :-)

Řekl by mi, prosím, někdo, které všechny podmínky pro nepodání platí? Myslím hlavně to, které musí platit zároveň.

Díky.

Teoretizování, nechce se mi to všechno číst. Prostě napiš, co máš za příjmy, zda jsi zaměstnanec a/nebo student a/nebo OSVČ a hned bude jasno. Vypisovat tu spousty teoretických variant… nu, na to čas nemám.

pokud si vydělám méně než 1,3 milionu za rok, podávat nemusím

Bez dalších podrobností nesmysl. A bez znalostí souvislostí mohou být (ale nemusí) nesmyslem i ty další hypotézy. Nelze odpovědět.

Psal jsem:

Zatím jsem student a pracuju jen u jednoho zaměstnavatele v jeden okamžik, takže se mě to netýká

Ve zkratce jde o to, jaké podmínky tedy platí, protože jsem našel více variant:

Sám podává daňové přiznání zaměstnanec, pokud: - měl v roce 2017 celkové příjmy (v hrubé mzdě) vyšší než 1 355 136 korun...

Daňové přiznání podáváte, pokud vaše roční příjmy, které jsou předmětem daně, přesáhly 15 000 korun.

Co tedy platí?

Platí oboje, akorát to druhé je napsáno hodně zkratkovitě, není tam jasně patrno, pro koho to platí.

Tady to máš přehledně vše najednou: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu/333894-kdo-musi-v-roce-2018-podat-danove-priznani-a-kdo-ne

Jinak je to pro zaměstnance a jinak pro OSVČ.
Hodně zjednodušeně:
"Normální" zaměstnanec (nedělal naráz u více zaměstnanců, nevydělal si milióny) podá přiznání, pokud jeho jiné zdanitelné příjmy činily více než 6.000 (třeba z pronájmu, podnikání).
"Normální" OSVČ podává, pokud jeho hrubé příjmy činily více než 15k nebo měl ztrátu.