Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zplnoletnění kvůli těhotenství

Dobrý večer, je mi 16 let a jsem těhotná. S přítelem (19) jsme se rozhodli že budeme vychovávat syna společně bez naších rodin.
Hodně lidi mi dopuručovali aby jsem se nechala zplnoletnit. Když jsem hledala informace na internetu. Všude jsem se dočetla že by jsme se museli vzít. Ale ani já a ani přítel nechceme ještě svatbu.
Tak by jsem se chtěla zeptat. Šlo by zplnoletnit bez uzavření šňatku? A také bych se chtěla zeptat na cenu.

Děkuji :-*

§ 37

Přiznání svéprávnosti

(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

Podmínka uzavření sňatku v NOZ, účinném od roku 2014, není.
I tak bych ale velmi doporučoval najít s rodinou společnou řeč, ono pečovat nonstop o dítě jen ve dvou není vždy úplně snadné ani pro dospělce.

Zletilosti (plnoletosti) lze dosáhnout pouze dovršením 18 let (zplnoletnění neexistuje).

Prokážete-li soudu, že se dokážete uživit a že si dokážete sama zařídit své záležitosti,
může Vám soud přiznat svéprávnost.

Ovšem na řízení auta, alkohol, práce, …,
k jejichž výkonu je potřebná zletilost (plnoletost), bude nutné si počkat až do 18 let.

By mě zajímalo, když soud přizná že 16ctiletý člověk je svéprávný, tím pádem za něj už neodpovídají rodiče ne?
Co když svéprávný 16ctiletý člověk provede trestný čin? Bude s ním zacházeno jako s dospělým, nebo jako s dítětem kterému není ještě 18let? svépravnost vs plnoletost