Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Můžu pořizovat audiozáznam maturitní zkoušky?

Zdravím vás,

budu za pár měsíců maturovat a jednu z ústních maturitních zkoušek bude vést jistý pan učitel, který je velmi zákeřný, zlý, rád potápí lidi a několikrát už to také udělal. Proto mám důvodnou obavu, že by se tak mohlo stát i u mě. Chtěl bych si proto z tohoto důvodu pořídit audiozáznam této zkoušky, samozřejmě s tím, že bych všechny v místnosti o nahrávání informoval. Otázka zní: může mi zkoušející zakázat pořizování audiozáznamu?

Jj, to znám. Učitele, kteří zákeřně zkošejí žáky z toho, co se nenaučili,
i žáky, kteří se zákeřně nenaučili to, co se naučit měli.

Maturita je sice veřejná zkouška, ale podle mne byste měl mít k nahrávání souhlas osob (minimálně
maturitní komise), které budete chtít nahrávat. A pozor na to, že souhlas k nahrávání by neznamenal
i souhlas ke zveřejnění, sdílení apod.

Nabývám podobného dojmu, že souhlas by byl potřeba, přinejmenším alespoň oznámení, že nahrávám. Samozřejmě bych to nikde nezvěřejňoval. Celá tahle šaškárna by měla sloužit jen pro odstrašení daného učitele, aby věděl, že nemá zkoušet žádné podlosti. Ale je pravda, že asi může vyzkoušet podlosti v rámci korektnosti, jak tu zmiňoval Jan Fiala. A je pravda, že tímto bych ho k tomu asi i popudil, protože je hodně pomstychtivý.

Takže mi asi nakonec nezbývá, než se našprtat na 1 a doufat, že projdu alespoň se 4 :|

Obecně není možné pořizovat záznam, dle kterého by bylo možné ztotožnit člověka na záznamu se skutečnou osobou. Už v tomto bodě mám pochyby, že by by kdokoli schopen z audionahrávky ze schovaného nahr., zařízení rozpoznat konkrétní osoby.

Pak jsou tu ale ještě další ustanovení zákona, dle kterých je nahrávání bez souhlasu nahrávaného i tak možné. Jedná se zejména (ne však pouze) o:

Při výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů, tj. typicky pro účely důkazu před soudem.

Tzn. pokud si budete pořizovat záznam s vědomím toho, že tuto nahrávku chcete použít pouze u soudu pro ochranu svých práv, tak zákon takovéto nahrávání umožňuje.

Navíc je tu ještě druhý bod, kdy je nahrávání možné i bez souhlasu nahrávaných a sice:
Při veřejných vystoupení v záležitostech veřejného zájmu.

Tímto bylo sice myšleno zejména možnost nahrávání si záznamu z jednání zastupitelstev, ovšem pro případ maturitní zkoušky je možné použít ho rovněž. Protože JE ve veřejném zájmu, aby studentům nebyla upírána jejich práva a pochybným jednáním zkoušejících jim byla upřena možnost složení maturitní zkoušky. To je obhajitelné před jakýmkoli soudem.

Mně předpoklad, že by maturitní komise (nejde o jednoho „zákeřného učitele“, ale o minimálně čtyři osoby a předseda komise
přichází z jiné školy) upírala žákům jejich práva a že by umožnila zkoušejícímu učiteli „pochybné jednání“, přijde nesmyslný.

Ale dejme tomu, že ano a že je nahrávání maturitní zkoušky ve veřejném zájmu. Pak bych apelovala alespoň na slušnost a dohodu
s maturitní komisí, případně všemi, kdo budou v místnosti. (Mně se hrozně příčí představa nahrávat někoho bez jeho souhlasu.)

Díky. Toto vysvětlení už má hlavu a patu. Nahrávání někoho bez jeho vědomí se mi taky příčí a nakonec k němu asi nepřistoupím. Zaslechl jsem totiž něco v tom smyslu, že opravné zkoušky se z důvodu nízkého počtu žáků na dané škole nekonají, ale vybere se v kraji (okrese?) jedna, v které se konají opravné zkoušky i z ostatních škol daného kraje (okresu). A asi není moc velká šance, že to bude zrovna ta naše škola. Tudíž pokud si na mě pan učitel při první zkoušce smlsne a já neprojdu, v opravné zkoušce by mě měl už zkoušet někdo jiný, což dává jistou naději (samozřejmě nikoliv jistotu) na úspěšné absolvování :)

Ano, to je právě vtipné. On pan učitel je totiž s ředitelem starý známý. Znají se už dlouhou řadu let, snad ještě ze studií. Takže ředitel nepřipadá v úvahu. Na stole mu přistála minimálně jedna sepsaná stížnost. A to od mého spolužáka, který vloni v maturitním ročníku propadl, protože ho pan učitel k té maturitě ani nepřipustil, přestože je z naší třídy jeden z nejlepších. Ředitel stížnost jenom vzal a panu učiteli jí předal. Tedy i se jménem spolužáka. To opravdu není profesionální chování a určitě chápete, že se tak jako studenti cítíme trochu v pasti, protože "si není kam stěžovat". Asi by to šlo ještě výš (kraj?), ale to je asi na dlouhé lokte, nemáme s tím zkušenosti a netušíme, jaký může být výsledek. Tedy jestli od toho vůbec můžeme něco očekávat.