Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Můžu pořizovat audiozáznam maturitní zkoušky?

Zdravím vás,

budu za pár měsíců maturovat a jednu z ústních maturitních zkoušek bude vést jistý pan učitel, který je velmi zákeřný, zlý, rád potápí lidi a několikrát už to také udělal. Proto mám důvodnou obavu, že by se tak mohlo stát i u mě. Chtěl bych si proto z tohoto důvodu pořídit audiozáznam této zkoušky, samozřejmě s tím, že bych všechny v místnosti o nahrávání informoval. Otázka zní: může mi zkoušející zakázat pořizování audiozáznamu?

Jj, to znám. Učitele, kteří zákeřně zkošejí žáky z toho, co se nenaučili,
i žáky, kteří se zákeřně nenaučili to, co se naučit měli.

Maturita je sice veřejná zkouška, ale podle mne byste měl mít k nahrávání souhlas osob (minimálně
maturitní komise), které budete chtít nahrávat. A pozor na to, že souhlas k nahrávání by neznamenal
i souhlas ke zveřejnění, sdílení apod.

Obecně není možné pořizovat záznam, dle kterého by bylo možné ztotožnit člověka na záznamu se skutečnou osobou. Už v tomto bodě mám pochyby, že by by kdokoli schopen z audionahrávky ze schovaného nahr., zařízení rozpoznat konkrétní osoby.

Pak jsou tu ale ještě další ustanovení zákona, dle kterých je nahrávání bez souhlasu nahrávaného i tak možné. Jedná se zejména (ne však pouze) o:

Při výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů, tj. typicky pro účely důkazu před soudem.

Tzn. pokud si budete pořizovat záznam s vědomím toho, že tuto nahrávku chcete použít pouze u soudu pro ochranu svých práv, tak zákon takovéto nahrávání umožňuje.

Navíc je tu ještě druhý bod, kdy je nahrávání možné i bez souhlasu nahrávaných a sice:
Při veřejných vystoupení v záležitostech veřejného zájmu.

Tímto bylo sice myšleno zejména možnost nahrávání si záznamu z jednání zastupitelstev, ovšem pro případ maturitní zkoušky je možné použít ho rovněž. Protože JE ve veřejném zájmu, aby studentům nebyla upírána jejich práva a pochybným jednáním zkoušejících jim byla upřena možnost složení maturitní zkoušky. To je obhajitelné před jakýmkoli soudem.

Díky. Toto vysvětlení už má hlavu a patu. Nahrávání někoho bez jeho vědomí se mi taky příčí a nakonec k němu asi nepřistoupím. Zaslechl jsem totiž něco v tom smyslu, že opravné zkoušky se z důvodu nízkého počtu žáků na dané škole nekonají, ale vybere se v kraji (okrese?) jedna, v které se konají opravné zkoušky i z ostatních škol daného kraje (okresu). A asi není moc velká šance, že to bude zrovna ta naše škola. Tudíž pokud si na mě pan učitel při první zkoušce smlsne a já neprojdu, v opravné zkoušce by mě měl už zkoušet někdo jiný, což dává jistou naději (samozřejmě nikoliv jistotu) na úspěšné absolvování :)

Ano, to je právě vtipné. On pan učitel je totiž s ředitelem starý známý. Znají se už dlouhou řadu let, snad ještě ze studií. Takže ředitel nepřipadá v úvahu. Na stole mu přistála minimálně jedna sepsaná stížnost. A to od mého spolužáka, který vloni v maturitním ročníku propadl, protože ho pan učitel k té maturitě ani nepřipustil, přestože je z naší třídy jeden z nejlepších. Ředitel stížnost jenom vzal a panu učiteli jí předal. Tedy i se jménem spolužáka. To opravdu není profesionální chování a určitě chápete, že se tak jako studenti cítíme trochu v pasti, protože "si není kam stěžovat". Asi by to šlo ještě výš (kraj?), ale to je asi na dlouhé lokte, nemáme s tím zkušenosti a netušíme, jaký může být výsledek. Tedy jestli od toho vůbec můžeme něco očekávat.