Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pracovní úraz a daňové přiznání

Zdravím,
netýká se to ani tak práva, jako spíš účetnictví - daní, ale nevím, kde by mi mohli lépe poradit než zde :)

Manželka byla v minulém roce 2 týdny na nemocenské, z důvodu pracovního úrazu.
Účetní v její firmě jí dala potvrzení o zdanitelných příjmech a sdělila jí, že si má sama vypracovat daňové přiznání.
Dále jí z pojišťovny dorazil formulář stejného typu, kde byla částka za pracovní úraz (nižší než 6000 kč).

Můj dotaz zní, musí vyplňovat daňové přiznání, když její "bolestné" je menší než 6000 kč, nebo stačí pouze donést na FÚ potvrzení o příjmech ze zaměstnání ?

V případě, že musí vyplňovat daňové přiznání, je příjem z pojišťovny nutno uvádět jako další příjem, máme ho z hlediska nízké čásky ignorovat, nebo máme položky obou potvrzení sečíst a při vypracování DP to brát jako "jeden" příjem ?

Nechal bych si potvrdit na FU, nebo od účetní - ale ani jedna z těch bab nemá s "těmahle věcma" na mě čas :/

Díky za rady.

Pokud za ni nevyplní daňové přiznání zaměstnavatel, pak je musí vyplnit sama.
Nejde jen o 6000 z pracovního úrazu, ale o příjem za celý zbytek roku a to určitě není nižší než 68 000. Pokud ano (včetně toho odškodnění), pak daňové přiznání podávat nemusí.

Pokud je to náhrada ztráty na výdělku od kooperativy, vyplývající z povinného úrazového pojištění zaměstnavatele (to mají povinné všichni!), pak ano.

Ta náhrada se vypočítává na základě podkladů od zaměstnavatele, (zjednodušeně) jako rozdíl mezi mzdou, kterou by si vydělal a mezi nemocenskými dávkami.

Musí podat přiznání sama.
Ano, příjem z pojišťovny (kooperativa?) se bere jako další "mzda ", další "pracovní poměr", údaje bude čerpat z toho potvrzení.

Sečíst, budou to příjmy dle § 6. Obě potvrzení jsou povinnou přílohou Přiznání.

V práci ti přiznání nikdo dělat nemůže (na rozdíl od ročního zúčtování daně).

Souhlasím s tebou. Z praxe - já po úraze dostávám z pojištovny už léta - oficiálně se tomu říká - náhrada za ztrátu výdělku. Přitom podotýkám, že se to podávat musí, i kdyby pak byla daň ve výsledku 0Kč!
S ohledem na svoji imobilitu s tím mám každý rok velké problémy - se na FÚ dostavit a podat to, ale to nikoho nezajímá. 8-)