Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nařízení práce v sobotu

Pracujeme ve firmě v pracovní dny po -pá. Vedení nám nařídilo práci v sobotu bez kompenzace mzdy s vysvětlením, že je v pracovní smlouvě uvedena mzda s přihlédnutím k případné práci přescas. Vztahuje se tenhle dodatek pracovní smlouvy i na práci ve dnech volna nebo jenom v pracovních dnech ?? Děkuji za případnou odpověď.

I o víkendu může nařídit práci přesčas, ale jen ve výjimečných případech (např. nutné opravy nebo inventura). Ale i když by samotnou práci přesčas proplácet nemusel, měl by určitě proplatit příplatek za práci o víkendu (10 %, pokud jste si nesjednali jinou výši).

Děkuji za odpověď. Ještě jedna otázka v této souvislosti. Pokud to chápu dobře, tak mi zaměstnavatel může nařídit 8 hodin přesčasu za týden ? Když jsem v pondělí 2 hodiny navíc, ve čtvrtek další 2 hodiny, v pátek 5 hodin, tak tu sobotu už můžu odmítnout ??

Ak to povaha veci vyžaduje môže ti nariadiť aj osem hodín nadčasu za týždeň.
Maximálny limit činí 150 hodin za rok.

Prípadne ti dá zamestnávateľ po obojstrannej dohode platené náhradné voľno za odpracované hodiny nadčas.

Prácu v sobotu môžeš odmietnuť, nehrozí ti žiaden zákonný postih zo strany zamestnávateľa.