Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nájemní smlouva

Dobrý den, zaskočil mě v nájemní smlouvě odstavec, podle kterého bych při nedodržení smlouvy měl uhradit i vícenáklady, které mi však pronajímatel nemusí specifikovat ani prokazovat. To znamená, že si může vymyslet jakoukoliv částku a já to musím zaplatit? Je to vůbec legální? Děkuji.

"Pokud nájemce byt ve sjednané době a ve sjednaném místě od pronajímatele nepřevezme a nebo nepodepíše-li v době a v místě sjednaném k odevzdání bytu shora vymezený předávací protokol, považuje se takováto skutečnost za zvlášť závažný způsob porušení smluvních povinností nájemce s tím, že v tomto případě může pronajímatel tuto smlouvu jednostranně vypovědět bez výpovědní doby, a v souvislosti s tím uplatňovat vůči nájemci nárok na náhradu veškeré tím vzniklé škody, a to včetně ušlého zisku. Nájemce se zavazuje, že pro tento případ zaplatí pronajímateli částku rovnající se výši celé jistoty vymezené v čl. V. této smlouvy jako paušální náhradu škody vzniklé pronajímateli v důsledku jím marně vynaložených nákladů na vypracování této smlouvy a na zajištění podmínek k uzavření této smlouvy s osobou konkrétního shora označeného nájemce, dále na náhradu nákladů na vypovězení této smlouvy a provedení úkonů s tím souvisejících, a na náhradu ušlého zisku za dobu ode dne sjednaného k odevzdání bytu do třicátého dne po tomto dni, to vše s tím, že výši takovýchto nákladů ani jejich vynaložení není pronajímatel povinen nájemci specifikovat ani prokazovat."

Podľa mňa je to celkom jasné, jedná sa o nevrátenie zloženého depozitu resp. kaucie, ktorý sa zvyčajne skladá pri podpise nájomnej zmluvy. Následne keď nedôjde k odovzdaniu nehnuteľnosti v deň jej dohodnutého odovzdania a to z dôvodov na strane nájomcu, je prenajímateľ oprávnený si tento depozit / kauciu nechať a nemusí nájomcovi skladať účty, za čo všetko to je. Je to legálne, spomína to aj zákon o krátkodobom nájme bytu.