Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyplacení daní zaměstnavatelem

Zdravím. Rád bych se vás tady zeptal na případ, kdy mi dělá roční daňové zúčtování zaměstnavatel... Do kdy nejpozději mi musí daně vyplatit ? Všude se dočtu, že by to měl poslat nejpozději v dubnu s březnovou výplatou. Je ale možné, že na to má čas až do posledního dubna a může tuto částku poslat samostatně ? Předem díky.

Pokiaľ si požiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie daňového priznania, tak si mu musel zadať aj buď číslo svojho účtu (prevod priamo na účet), alebo adresu (vyplatenie cez peňažný poukaz). Každý štát má svoje pravidlá, dokedy je potrebné podať daňové priznanie a dokedy sa vráti preplatok dane. To si môžeš zistiť aj sám.
V prípade že si mal príjem len zo závislej činnosti (teda len jeden zamestnávateľ a od neho plat) a požiadal si ho (písomne) o vykonanie daňového priznania (nie je to ale jeho povinnosť) - tak už len čakaj, kedy ti preplatok (ak nejaký bude) nabehne na účet. Povinnosťou zamestnávateľa je totiž len vydať zamestnancovi RZD (ročné zúčtovanie dane), kde sa uvádzajú príjmy od neho, zákonné odvody, zaplatené poistné (sociálne a zdravotné) a odvedené preddavky na daň. S týmto papierom (ako príloha) sa potom vypíše daňové priznanie a odovzdáva daňovákom.... Ak zamestnanec mal viacero príjmov, od každého by mal dostať RZD a v tom prípade si musí vykonať daňové priznanie sám (zamestnávateľ to NIE JE povinný za neho robiť).

yVy,

v ČR není zaměstnavatel oprávněn za zaměstnance vypracovat ani podat daňové přiznání (DP), to si každý musí zařídit sám.
(Nebo co jste mínil „žádostí o vykonání daňového přiznání“?)

Zaměstnavatel může na základě písemné žádosti zaměstnance provést roční zúčtování daně z příjmu (RZD).
Zaměstnavatelů může být v průběhu roku několik, o RZD lze požádat jenom posledního.
Podmínkou je nemít souběžně několik zaměstnání (postupně to možné je) a dodat potvrzení od dřívějších zaměstnavatelů.

RZD provádí poslední zaměstnavatel v příslušném roce a nepředává je zaměstnanci.
Zaměstnanec může od zaměstnavatele obdržet potvrzení o zdanitelných příjmech a odvedených
daních, toto potvrzení se přikládá k DP.

Podmínkou pro provedení RZD je písemná žádost zaměstnance. Chce-li si některý zaměstnanec sám
podat DP, nežádá zaměstnavatele o RZD, ale o výše zmínené potvrzení. které pak přiloží k DP.