Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ukončení podnájemní smlouvy

Dobrý den,
Jedné rodině jsem podnajal byt v rodinném domě.
Podnájemní smlouva končí k 30.6.2019 a neprodloužil jsem ju.
O tom jsem je informoval, že podnájemní smlouva nebude prodloužena.

Má 1. otazka:
Když se odstěhují do konce května 2019 je podnájemce povinnen uhradit podnájem i za měsíc 6/2019 když má smlouvu do 30.6.2019.

Má 2. otázka:
Vyhrožuje mi sociálku mám se něčeho obávat.

Protože s podnájemcem bydlí ještě syn a jeho přítelkyně s malou tři letou dcerou, ale ty nejsou nijak ve smlouvě uvedení. Protože mladí se musejí do 15.5.2019 vystěhovat.

Děkuji za Vaši radu.

Sociálku.

Tím že se musejí mladí vystěhovat a nemají kam jít.
Ale mladí nemají žádnou smlouvu teoreticky tam nemají co dělat ani se nemají čím prokázat.
Podnájemní smlouva je jen na paní a její dvě nezletilé děti.

Ostatní nemají nic.

A teď mi vyhrožuje sociálku že musejí mladí vystěhovat.

Paní co má smlouvu končí 30.6.2019.

1. Musí zaplatit za každý měsíc podle smlouvy. Pokud se vystěhuje dobrovolně dřív, je to jeho věc, smlouva přece není podmíněna pobytem v bytové jednotce. Pokud mu nájem odpustíš, je to jen tvoje věc, ale i tak do konce smlouvy má právo na užívání bytu on, takže jestli půjde dřív, ošetři si to dodatkem ke smlouvě, abys tam mohl chodit.

2. Sociálka na tebe? Co na tebe mají? Nejspíš nic.

Klid, v pasti jsou oni. Ty nemáš povinnost ubytovat kohokoliv, kdo nemá byt. A pokud to sociálce vadí, tak ať jim najde bydlení. Což se nestane.
Ty se spíš připrav na to, že se nakonec nevystěhují, pokud si nestihnou najít nový bydlení. To pak může být na dlouhý lokty.

Ono spíše jde o to, že se mladí (její dospělí syn s přítelkyní a dceru) musejí vystěhovat do 15.5. a oni nemají žádnou smlouvu ani nejsou uvedení u te pani v její smlouvě.

Ta paní se ma vystěhovat do 30.6. nebyla ji prodloužena nájemní smlouva.

Tak si vyhrožuje sociálku.

Jako osoby blízké podnájemci tam bydlet můžou. Podnájemce musí jenom oznámit, kolik osob tam s ním bydlí, a ten počet musí být přiměřený velikosti bytu. Pokud to neudělají, tak je to důvod pro podání výpovědi, což ale nemá moc smysl, když smlouva za necelé dva měsíce končí.

Když vyhrožují sociálkou,asi žádné velké právní znalosti nemají.Zkuste jim tedy naopak říct,že když tak bydleli neoprávněně,nahlásíte to na úřadech a navíc se bude zjišťovat,jestli mají všichni zaplacené třeba poplatky za odpady.Třeba urychleně zmizí sami.

Více méně tam bydlí podnájemkyň syn jeho přítelkyně a mají společnou dceru s větším psem o tom vím že tam bydlí ale nemají ani z jejich strany nic nemají žádný souhlas že tam osoby můžou bydlet.

Za druhé byt je 1+1 větší místnost cca 15 m² a kuchyň cca 7 m². Celkem jich tam žije 6 osob 3 dospělí a 3 děti.

Požaduji, aby se mladí vystěhovali do 15.5.2019.

Jinak samotná podnájemkyně se musí vystěhovat do 30.6.2019 protože jim nebude prodloužena podnájemní smlouva.

To se chcete tahat s cizím haraburdím a ještě k tomu zadarmo? Tudy cesta nevede: bez pravomocného a vykonatelného rozhodnutí soudu Vám v tom zabrání policie, a když jim vystěhujete věci v jejich nepřítomnosti, tak na Vás podají (pod)nájemníci žalobu.
Není to Vaše povinnost, ale upozorněte (pod)nájemníky na blížící se konec (pod)nájemní smlouvy s tím, že tato nebude prodloužena. Upozornění je nutno doručit každému z (pod)nájemníků, který je uveden v (pod)nájemní smlouvě prokazatelným způsobem, tzn. doporučeně, do vlastních rukou a s dodejkou.
Když se do 30.6. nevystěhují, hned 1.7. prokazatelným způsobem zašlete každému z (pod)nájemníků předžalobní výzvu, a po marném uplynutí alespoň 7 dnů podejte žalobu na vyklizení bytu. Současně seznamte dodavatele elektřiny se situací a požádejte o sejmutí elektroměru s tím, že v opačném případě změníte dodavatele; když (pod)nájemníci zmizí, žalobu ihned stáhněte. Hodně štěstí!