Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno podnájemník cizinec v bytě a trvalé bydliště

Ahojte,

jsem majitelem bytu. Před několika měsíci jsem potkal ženu ukrajinku a teď jsme se domluvili, že bude bydlet u mě.
Kdyby měla u mě trvalé bydliště, asi by se jí hodně usnadnilo papírování s vízem. Znám ji skoro půlrok, takže to snad není chvilkové pobláznění po jedné noci. Pracuje tu. Vím kde. Vyzvedávám ji v práci.
Nicméně mi v hlavě zahlodal červíček, zda je možné se nějak smluvně bránit proti třeba zadlužení bytu apod.

Děkuji za rady.

Předmět Autor Datum
Byt se zadlužit určitě nemůže. Pokud máš na mysli exekuci, tak ta na trvalém bydlišti zase tolik nez…
Wikan 15.05.2019 08:43
Wikan
Děkuji. Její majetek v ČR je velká sportovní kabela s oblečením a trochou kosmetiky. Doma na Ukrajin…
Nol 15.05.2019 08:57
Nol
Doplněk 1 . V ČR, v Brně má její dcera rodinu už několik let. Rodina je Ukrajinec s Ukrajinkou. Oba…
Nol 15.05.2019 08:59
Nol
Tak to už se musíš rozhodnout sám, jestli si chceš napakovat do bytu ženskou, nebo ne.
Prasak 15.05.2019 10:19
Prasak
Už tam je. Jen řeším to trvalé bydliště. Edit: já ani nevím, jaký doklad chtít po našich úřadech. M…
Nol 15.05.2019 11:02
Nol
Trvalé bydliště tam jako cizinka mít nemůže, dokud nedostane trvalý pobyt na území ČR. Navíc by se m…
Prasak 15.05.2019 11:24
Prasak
Díky. To je užitečná odpověď. Ta cizinecká policie mě nenapadla.
Nol 15.05.2019 11:29
Nol
Pokud bude mít u tebe nahlášen přechodný pobyt, tak se informuj na městském úřadě na placení odpadů.…
Prasak 15.05.2019 21:19
Prasak
Cudzinec musí mať povolený pobyt na území suverénneho štátu, inak ho ako majiteľ 1/1-ny z celku nehn… poslední
Nuda 16.05.2019 11:50
Nuda

Byt se zadlužit určitě nemůže. Pokud máš na mysli exekuci, tak ta na trvalém bydlišti zase tolik nezáleží. Exekutor klidně může přijít na jakékoliv místo, kde se daná osoba běžné nachází a kde je předpoklad, že bude mít nějaký svůj majetek.

Trvalé bydliště tam jako cizinka mít nemůže, dokud nedostane trvalý pobyt na území ČR. Navíc by se musela odhlásit na Ukrajině, protože nemůže mít tvralé bydliště na dvou místech najednou.
Přechodný pobyt by tam mít mohla, bude ho muset nahlásit na cizinecké policii.
Přesnější informace ti podá příslušný obecní/městský úřad, odbor evidence osob a taky na cizinecké policii jí řeknou co a jak.

Pokud bude mít u tebe nahlášen přechodný pobyt, tak se informuj na městském úřadě na placení odpadů. V našem městě platí odpad i cizinci, pokud jsou tam nahlášeni. Abys pak nebyl někdy překvapen.
Cizinci, dokud nezískají občanství, musí i v případě získání povolení k trvalému pobytu hlásit změnu bydliště opět na cizinecké policii, stejně tak hlásí nový pas. A platí to i pro občany zemí EU. Takže cizinecká policie bude nejlepší zdroj informací. S velkou pravděpodobností toho dost najdeš na jejich webu.

Cudzinec musí mať povolený pobyt na území suverénneho štátu, inak ho ako majiteľ 1/1-ny z celku nehnuteľnosti nemôžeš zaevidovať na príslušnej ohlasovni k sebe na trvalý pobyt. Jedine na prechodný.

Trvalý pobyt má iba evidenčný charakter, neviaže sa na žiadne majetkové práva k nehnuteľnému a hnuteľnému majetku, ak si hnuteľný majetok získal/nadobudol ešte pred týmto právnym úkonom, máš k majetku nadobúdacie paragóny, neškrtne si ani exekútor so súdmi ČR v prípade dlhu trvale prihláseného obyvateľa.

Zrušiť trvalý pobyt môžeš kedykoľvek uznáš za vhodné. K tomuto účelu iba na ohlasovni či na fízlárni vyplníš príslušné tlačivo, ktoré doložíš originál okolkovaným LV (nie viac, ako 30 dní starým) svojho zákonného majiteľstva 1/1-ny z celku príslušného katastra.
Myslím, že takéto tlačivá o zrušení pobytu sú v textových editoroch formátu PDF zavesené aj na nete, iba si ich stiahneš, vytlačíš, vyplníš, v.r. podpíšeš a písomne s vrátnekou a doručenkou pošleš poštou I. tr. na ohlasovňu, ktorá ex officio vykoná zrušujúci úkon. Nemusíš sa onanovať osobne.

V prípade podielového alebo bezpodielového spoluvlastníctva nehnuteľnosti musia všetci spolumajitelia vospolok takýto úkon stvrdiť spoločne, inak je úkon neplatný. Jedine ľudovodemokratický súd by mohol meritórne rozhodnúť na základe žaloby podanej zo strany iba jedného zo spolumajiteľov "o zrušení trvalého pobytu" cudzej, tretej osoby.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru