Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Povolenie zberateľstva na Slovensku

Dobrý večer, chcel by som sa opýtať či je potrebné mať nejaké povolenie na zberateľstvo (staré mince, vojenskú výstroj atd..)? Som veľký fanúšik týchto vecí a rád by som si spravil nejakú výstavku doma. V zákone som sa dočítal že je zakázané uchovávať veci staršie ako rok 1946, čo je na tom pravda ? Dá sa vybaviť nejaký súhlas na zberateľstvo alebo niečo podobné??
Vopred Vám ďakujem za rady.

Pekná volovina..... to by si potom nemohol mať doma napr. ani zdedené šperky po praprapraprababičke. Uveď ten zákon.
Zbieranie mincí (numizmatika) - môžeš zbierať, vlastniť, ak si ich získal legálne.
To by potom ani numizmatici v tých svojich kluboch nesmeli vlastniť svoje (mnohokrát cenné) zbierky mincí....
Vojenský výstroj - to už je horšie, pokiaľ by sa jednalo o zbrane (chladné, strelné) - tie by sa museli registrovať na Polícii.

Ku zbraniam sa až dostať nechcem.
Archeologický nález je vlastníctvom Slovenskej republiky.
Archeologický nález je hnuteľná vec alebo nehnuteľná vec, ktorá je dokladom o živote človeka a o jeho činnosti od najstarších dôb do roku 1918 a spravidla sa našla alebo nachádza sa v zemi, na jej povrchu alebo pod vodou. Archeologickým nálezom je tiež zbraň, munícia, súčasť uniformy, vojenská výstroj alebo iný vojenský materiál, ktorý sa našiel v zemi, na jej povrchu alebo pod vodou a pochádza spred roku 1946.
Známy má povolenie niečo na spôsob zberateľských účelov, no nemám kedy sa k nemu dostať aby som sa porozprával ako to ´´funguje´´, a tak žiadam o vysvetlenie/radu tu :)

Ak by som si začal robiť tu zbierku tak by som si asi zakúpil detektor nech nejako začnem, postupom času tie veci vymieňal za iné a tak si zbierku rozšíril. Práve preto sa pýtam na to povolenie na zberateľské účely. A ak som dobre pochopil ten zákon tak za archeologický nález je trest, a archeologický nález sa uplatňuje všetko do roku 1946 ak to správne chápem. Nerád by som sa kôli tomu dostal do prúseru.

Tak to nevim, že bychom u nás něco takového měli. 1946 je ve spoustě věcí celkem nové. Navíc žije ještě spousta lidí narozených před rokem 46.
Mám třeba několik knih ze třicátých let, možná by se našly i jiné věci. Tak doufám, že poté, co to tady píšu něpřijde k nám domu zásahovka.
Slyšel jsem, že po válce došlo k nějakému vyvlastňování, ale to se týkalo hlavně živnostníků a kolaborabtů a lidí režimu nepohodlných. Soukromý majetek tím snad dotčený nebyl, takže vlastnictví takto starých věcí by mělo být v pořádku. Ale nevím jak to máte na slovensku (předpokládám, že se tímto jistí před hákovými kříži, které se v čechách právě svádí na historickou skutečnost).