Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Cizinec a práce

Zdravím, přítelkyně z Polska bude poprvé pracovat v Čr, už ji chybí jen podepsat smlouvu. Abych jí pomohl získat tuto práci, dovolil jsem ji napsat si společnost, ve které dělám, do životopisu jako poslední společnost pro kterou dělala. Nyní, před podepsáním smlouvy po ní chtějí zápočtový list z této práce. Mě by zajímalo k čemu jim to přesně bude sloužit. Vím, že to podává informace o pozici, odpracovné době, atd. Ptám se hlavně aby nebyl problém z důvodu platby zdravotního či sociálního pojištění. Zda to jde podle toho nějak poznat. V životopise má uvedeno, že v Čr už 4 měsíce pracuje, ale ve skutečnosti se do Čr přestěhovala až nedávno. Nemá tu adresu, účet, zdravotní a sociální za ní taky nikdo neodváděl poslední 4 měsíce.

Co se stane když zápočtový list poskytnu? Nebo je lepší z toho vycouvat? Nechtěl bych nikoho dostat do problémů či zbytečných kontrol.

P.S. Jedná se o blbou pozizi v call centru.

Děkuji všem za rady

Předmět Autor Datum
Vážně chcete předávat falešný zápočtový list? Z toho může být pořádný průšvih.
Wikan 03.09.2019 21:47
Wikan
Proč lžete? Zjevně jste zadělali problémy sami sobě. Doporučuji najít přítelkyni jinou práci a nepsa…
Prasak 03.09.2019 22:15
Prasak
Na to sociální pojištění jsem se ptal, děkuji. A co kdybych místo zápočtového listu jí napsal refere…
jirkaaaaa 03.09.2019 23:03
jirkaaaaa
Uz ste sa do toho zamotali, na tu pracu moze zabudnut, keby si sa z toho chcel vymotat, klamali by s…
Michal2 04.09.2019 00:10
Michal2
Zápočtový list potřebuje nový zaměstnavatel třeba i kvůli tomu, aby věděl, zda zaměstnanec má či nem…
L-Core 04.09.2019 07:59
L-Core
1) Zápočťák už ti kolega L-core vysvětlil 2) Referenční dopis je cár papíru, který ti může pomoci, p…
Prasak 04.09.2019 09:56
Prasak
razítko mám, kontakt můžu dát na sebe, s tím není probém
jirkaaaaa 04.09.2019 15:39
jirkaaaaa
Opravdu se do toho chceš takto zaplést? Pak budete mít problémy oba. Zalžeš jednou a bude z toho nek…
Prasak 04.09.2019 16:34
Prasak
Jsi šílenec.
L-Core 04.09.2019 19:30
L-Core
V právní poradně se ptáte, jak podvádět? Ať si ta dívka najde jinou práci a nepodvádějte! poslední
ivzez 12.09.2019 20:07
ivzez

Proč lžete? Zjevně jste zadělali problémy sami sobě. Doporučuji najít přítelkyni jinou práci a nepsat do životopisu blbosti. Polsko je v EU, není tedy problém ji u nás zaměstnat, narozdíl od občanů UA, nebo RF, tedy mimounijní.
Adresu může nahlásit i přechodnou, pokud bydlí třeba u tebe, účet v bance můžou mít i cizinci a na pojišťovnu ji přihlásí zaměstnavatel. S tou adresou - za pojmem "zaměstnavatel" se taky skrývají jen lidé a dá se s nimi vždycky domluvit. Když budou mít o holku zájem, tak se všechno dá zařídit. Ale když hned zkraje zjistí, že lhala, tak ochota zaměstnat takovýho člověka velmi klesne, takže doporučuji vycouvat a hledat jinde.

Zápočtový list vydává poslední zaměstnavatel, falšovat bych to nedoporučoval. Zápočťák se vydává (tuším) kvůli sociálnímu pojištění, takže by se úřady hodně divily, co to dostali za papír.

Na to sociální pojištění jsem se ptal, děkuji. A co kdybych místo zápočtového listu jí napsal reference letter nebo nějaký work report? Myslíte, že by to vzali místo toho zápočtového listu a neposílali by to potom dále na úřady? Jo a ještě bych tam napsal že se jednalo pouze o praxi nebo stáž. Já když jsem byl na praxi v účtárně v malé firmě tak jsem pak žádný zápočtový list taky nedostal.

Zápočtový list potřebuje nový zaměstnavatel třeba i kvůli tomu, aby věděl, zda zaměstnanec má či nemá nějaké srážky ze mzdy (exekuce). Pokud má, původní zaměstnavatel je povinen to podrobně do ZL zaznamenat. Pokud nemá, potvrdit, že nemá. Jak to ten nový účetní zjistí?

Praxe (týden/dva na střední škole) není žádný pracovněprávní vztah. Je to na základě smlouvy se školou, že děcku ukážu, jak to ve firmě vypadá a co se tam dělá. Přínos pro firmu i děcko = nula.

1) Zápočťák už ti kolega L-core vysvětlil
2) Referenční dopis je cár papíru, který ti může pomoci, pokud se hlásíš na zajímavý místo, ale ne na dělnickou pozici. Obvykle se na takový dokumenty dává razítko, pokud je to oficiální, a zpětný kontakt (telefonní číslo) na osobu, co referenci psala. To asi taky neošéfujete.

Přijde mi, že si pleteš zápočťák a kádrový posudek.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru