
Odstoupení od smlouvy s dodavatelem energií
Dle energetického zákona č. 458/2000 Sb. § 11a (3) máme jako spotřebitelé právo odstoupit od smlouvy uzavřené "na dálku" ve lhůtě do 15 dní od zahájení dodávky. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-458#p11a-3)
Jistý dodavatel si podmínil uplatnění tohoto práva ve svých obchodních podmínkách nezbytností úředně ověřeného podpisu na výpovědi zaslané od spotřebitele.
Může dodavatel podmiňovat uplatnění práva spotřebitele a vyžadovat po něm úkony, které zákon nestanoví?
Díky za Váš názor a případně i odborný komentář.
Představ si, že dopis o odstoupení od smlouvy nepošleš ty, ale manželka, se kterou jsi se před časem rozvedl a chce ti dělat zle. Nebo někdo, s kým se pohádáš.
Pokud se dostavíš k dodavateli osobně, není problém ověřit tvou totožnost. Pokud přijde dopis, potřebuje dodavatel vědět, zda jsi jej napsal opravdu ty. Co na tom považuješ za úkon nad zákonem stanovenou výpověď?
Je hezke vymyslet scenar, ktery dane omezeni ukazuje v dobrem svetle, nicmene takto pravo rozhodne nefunguje. Uredni overeni je v zakone pomerne uz e vymezeno a neni mozne ho vyzadovat kdykoliv, zvlast pokud to omezuje spotrebitele. Hledat to nebudu, ale tahle oblast je judikovana a soud to zatrhl i uradum, takze nejaka soukroma spolecnost ma rozhodne smulu a vypoved bude platna i tak.
Díky za komentář. Zkoušel jsem hledat zákonný rámec úředního ověření podpisu (tzv. legalizace), avšak nikde v zákoně jsem nenašel nějaké znění popisující, kdy lze legalizaci podpisu ještě používat. Dočetl jsem se jenom jak se provádí.
Opravdu byste nedohledal zmíněný soudní případ, nebo odkaz na zákon? Děkuji moc.