Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Hlasování na schůzi samosprávy

Dobrý den,

v jednacím řádu bytového družstva máme toto ujednání: "Členové družstva nájemci hlasují samostatně v souladu se stanovami BD váhou jednoho hlasu na byt a v případě přijetí návrhu do následného hlasování schůze samosprávy domu vstupuje jeden hlas s váhou celkového podílu BD."

V naší samosprávě je 28 družstevníků s podílem cca 51 % a 26 vlastníků s podílem cca 49 %. Podle vyjádření BD se vždy hlasuje takto: na schůzi přijdou např. 3 členové družstva - nájemci a 20 vlastníků jednotek. Ze 3 členů družstva hlasují 2 pro a 1 proti - jako celek za družstvo je to tedy pro. Pak se hlasuje o návrhu mezi vlastníky, kde bude všech 20 proti a družstvo zastoupeno 51 % (díky předešlému hlasování 3 členů) je pro - návrh je tedy přijat.

Vlastníci tak nemají šanci nikdy přehlasovat členy - nájemce, což se mi zdá "divné". Nemělo by to spíše být tak, že družstvo nemá při následném hlasování 51 %, ale jen tolik, kolik odpovídá počtu hlasujících členů?

Děkuji

Tak tedy pěkně děkuju :) Ještě svou otázku doplním. Ve stanovách stojí toto:
"Není-li v hodinu uvedenou pro konání schůze samosprávy domu přítomna nadpoloviční většina jejich členů, může se konat o čtvrt hodiny později za přítomnosti ne méně než 10 procent členů samosprávy".
Já z toho dovozuji, že se schůze nemusí oddalovat a pokud je přítomno alespoň 10 % členů, mohu schůzi zahájit v řádný termín konání. Těch 15 minut navíc je tam pouze jako možnost, nikoli povinnost. Mám pravdu?

Díky

Jde mi o slovo "může", podle mě tedy existuje možnost zahájit schůzi rovnou a nečekat 15 minut. Pokud by byla přítomna nadpoloviční většina, musela by být schůze zahájena v přesně daný čas. Ta čtvrthodina dává šanci, pokud v předem daný čas přišel třeba jen jeden člověk, počkat na opozdilce.

Slovo "může" se vztahuje k počtu členů, nikoli k času.
1) V daný čas je přítomna nadpoloviční většina => schůze začne ihned
2) V daný čas není přítomna nadpoloviční většina => čeká se 15 minut (bez ohledu, zda je či není přítomno 10% členů). Po 15 minutách:
2a) je přítomno alespoň 10 % členů => schůze začne (po těch 15 minutách)
2b) není přítomno alespoň 10 % členů => schůze se ruší