Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poškozování cizí věci

Dobrý den,
bydlím v prvním patře rodinného domu. V dolním patře bydlí jiní nájemníci. I přes opakované urgování mnou, tak i majitelky, sousedé neustále vypínají kotel, který vytápí obě patra. Když je vypnutý, nevytápí ani jedno. Regulaci a kotel mají totiž hned vedle dveří dole. Horní patro bylo před lety přistavěno, proto to bylo jen "nataženo" do prvního patra, místo aby každé patro fungovalo samostatně.

Vzhledem k tomu, že dům není zateplený a tudíž vytápět v chladných měsících potřebuje, aby nechytl plísně, nenavlhl apod., dá se jednání sousedů považovat za vědomé a cílené poškozování cizí věci podle § 228?

Předem vám děkuji za odpověď.

Patrik Chrastil

loading...

Majitelka domu jim to samozřejmě zakázala. Reakcí ale byly urážky a vyhrožování zmlácení, když se u domu jen objeví. Jelikož mají 3 malé děti (majitelce ohlásili jen jedno), tak "zbavení" se jich není tak jednoduché. A i když nájem a poplatky, není možné je z toho důvodu odpojit. Majitelka ale chce kotel a regulaci zahradit, ale to asi brzo rozbijí. :/

Určitě se to dá zahradit a zabezpečit nějak bytelně.Pokud jsou to problémoví nájemníci,tak jim pak sdělit,že to dělala firma a cena je nad 5000 korun,tedy že v případě zničení půjde o trestný čin a bude přivolána policie.Případně dát za zábranu nějakou maketu kamery,že je vše sledováno.Ale zbavit se jich asi bude složité,když mají děti.
S tím vyhrožováním by se ale měla majitelka obrátit na policii,ať je o tom nějaký záznam.Nebo na obecní úřad.

Národnosť, pohlavie, štátna ani náboženská príslušnosť v právnom štáte nerozhoduje pri dodržiavaní platnej legislatívy.

Ty vec nerieš s piatym kolesom u voza lebo si detto nájomca, ako aj spodná partaj. Žiaden štátny orgán ti nepomôže, každý tvoj podnet zamietne ako nedôvodný, lebo nemá oporu v zákonoch.

Od toho tu je riadna majiteľka nehnuteľnosti, zapísaná 1/1-nou v LV príslušného k.ú., na ktorú sa môžeš obrátiť výhradne písomne, poštou I.tr. doporučene s vrátenkou o prevzatí, s podmienkami porušenia tvojej nájomnej zmluvy v zmysle Obč.zákonníka zo strany prenajímateľa, lebo majiteľka nehnuteľnosti nezabezpečila bezproblémové užívanie tvojho segregovaného bytu s príslušenstvom situovaný na I. etage. (Zmluvu si naštuduj, aké sú v nej podmienky).

Ty môžeš po vzájomnej dohode s majiteľkou zadať zákazku registrovanej firme alebo živnostníkovi-zámočníkovi, ktorý na základe zmluvy o dielo zabezpečí masívnou uzamykacou kovovou mrežou (prípadne ako bonus 3mm hrubým plechom uchytený iba na predných dverciach mreží) kotol spôsobom, aby sa k obslužnej riadiacej jednotke kotla, hlavnému ventilu plynu K800 a k armatúre fitingov ohrevného média, nikto cudzí, tretia osoba, nájomca, svojou nenechavou paprčou nedostal.

Doklad, faktúru si odlož.

Takýto úkon za vykonané práce si nechaj z budúceho nájmu odúčtovať, ako zľavu za vynaložené náklady materiálne vykonané k zabezpečeniu prístupu ku kotlu o čom vykonaj písomný dodatok k nájomnej zmluve. Kľúče od zabezpečovacej "balustrády" z dverí mreží si ponechaj, prípadne jednu kópiu kľúča odovzdaj "priposratej" majiteľke. Je to najrýchlejšie a účinné riešenie z tvojej strany, ako si zabezpečiť svoje pohodlie teplého domova. Než by sa ubolená, zastrašovaná majiteľka rozhýbala, zostarneš v prenajatom byte s diagnózou koxatrózy z kosy, zimy, mrazu, vlhka a chladu.

Zatneš "žílu u pytlíka" spodnej partaji.