Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Má právo zákazník na reklamaci zařízení?

Dobrý den,

Zákazník má telefonní ústřednu, která má několik konektorů na připojení do počítačové sítě a dále pak konektor pro připojení do "Console", která slouží zjednodušeně řečeno na diagnostiku zařízení. Tento port není stavěn na připojení kabelu, ve kterém je tzv. PoE napájení, tj, kabel je schopný poskytnout příkon 15 až 25W. Zákazník připojil kabel do tohoto konektoru a tím došlo k vyzkratování / odpálení desky na ústředně, následkem je poté zcela nefunkční ústředna. Tento konektor pro připojení Console není nijak na ústředně nebo v manuálu uveden, že se do něho nesmí připojovat takový příkon.

Otazáka tedy je: Má zákazník právo na oprávněnou reklamaci, výměnu zařízení nebo to byla jeho "hloupost"

Předem děkuji za odpověď

Michal

...Tento konektor pro připojení Console není nijak na ústředně nebo v manuálu uveden, že se do něho nesmí připojovat takový příkon...

IMHO není co řešit. Maximálně proč to v manuálu a i přímo u konektoru není výslovně uvedeno. Považuji za samozřejmost, aby ten konektor byl jiný než ty ostatní konektory a nešlo je zaměnit. Lépe, kdyby konektor byl za víčkem co by bylo zaplombované nebo aspoň přístupný až po odšroubování nějakého šroubku.

Udělat cokoli dokonale blbuvzdorným je nemožné, protože blbci jsou ohromně vynalézaví.

V návodu není napsáno, že do konektorů nemá strkat, co tam nepatří? Takže když tam narve mrkev, bude mu jí muset prodejce bezplatně vyjmout a případně zařízení opravit? Mrkev mu potom proplatí taky, jeko náklad pro uplatnění reklamace, nebo náhrada za mrkev zákazníkovi nenáleží?

Předpoklad, mám zařízení které umí fungovat skrz PoE. Osobně bych předpokládal že tento konektor bude jeden a řádně označen. Pokud to umí všechny porty kromě jednoho, tak opět má to být někde napsáno/označeno. Pokud se to nikde nepíše tak je asi jedno kam to strčím.
O jakou ústřednu se jedná, konektor pro konzoli není označen?

Mrkev si dej ke svačině.

Jestliže ten konektor nebyl nijak označen a ani v návodu není výslovné upozornění, že se do něj nesmí připojit kabel s PoE, je to jednoznačně chyba výrobce/prodejce a reklamace by měla být jednoznačně uznána. Standardní přece je, že i když se do konektorů nepodporujích PoE, zapojí kabel s PoE, a opačně, nic se nestane. Zařízení z konektoru prostě jen to napájení neodebírá a rozhodně by nemělo dojít ke zničení toho zařízení. Když tam máte tedy konektor, do kterého když se připojí kabel s PoE, dojde ke zničení zařízení, musí být tento konektor výrazně označem, ale ještě lépe by to měl být konektor jiného typu, aby do něj nešly kabely s PoE vůbec připojit.