Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Strom na pozemku

Dobrý den,
Mám na rohu pozemku vzrostlí strom.Přes cestu teď začali stavět barák který je v dosahu toho stromů.Jak je to se zakonami kdyby jim ten strom na ten barák spadl?Kdo by za to mohl?Kdo by co platil?
Děkuji za odpověď.

Stromy samy od sebe jen tak nepadají. Pokud strom spadnul, protože mu nebyla věnována přiměřená péče, je za to zodpovědný vlastník. Pokud strom spadnul i přestože mu ta péče byla věnována, např. kvůli mimořádně silnému větru, vlastník zodpovědný není.

V prípade živelnej pohromy víchrice nad 100km/h v konkrétnej oblasti evidovanej meteorológmi, je jedine na vlastníkovi, ktorému na strechu spadne košatý strom trebárs aj z tvojej či verejnej parcely. Ty s takouto škodovou udalosťou nemáš nič spoločné, susedia mali byť poistení rad-radom.

Ak ke ale strom očividne zhnitý, stojí na súkromnej parcele, nemá skrytú vadu v podobe odhnitého jadra, písomne požiadaj príslušný obecný úrad o povolenie rúbania, sekania až do krve a to hlboko od základu koreňovej sústavy. Pokácanie je v tvojej réžii v prípade prizvaných odborníkov z radov "pilológov". Povolenie nemusíš žiadať v prípade, ak má obvod stromu vo výške 100cm od povrchu menej ako 80cm.

Co to je za strom? Pokud je to neovocný strom, tak asi bude problém s pokácením, snad je k tomu potřeba shánět nějaká povolení. Stavebník to s tebou neřešil, resp. nebyl jsi jako majitel sousedního pozemku přizvaný ke stavebnímu řízení?
Tuším budoucí problémy, třeba s tím, že z toho stromu bude listí (pokud je listnatý) padat na ten barák.
Já jsem kdysi pro jistotu pokácel vzrostlou višeň co mi rostla na zahrádce poblíž plotu a majitel sousední zahrádky si domeček na vercajk přestavěl na dost velkou chatu (ty višně jsem oželel, stejně jsem je nečesal, tak opadaly a shnily).

Wikan to zodpověděl. Napiš co je to za strom a zda je na otevřeném prostranství. U jehličnanů je problém v zimě s mokrým sněhem a námrazou, u listnáčů je tento problém v zimě nejvíce u topolů. Hlídejte si zda na něm nejsou suché větve. Pokud máte opravdu obavy tak si požádejte na obecním úřadě o pokácení. Nyní to v době vegetačního klidu do konce března nestihnete, tak můžete začít až na podzim.