Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem E-mail, co ten finanční poradce ode mne může chtít?

Dostal jsem e-mail od pána, údajně finančního poradce.

...Dobrý den nutně potřebuji pro jednoho klienta pomoc se zajištěním půjčky Covid 2. Prověřoval jsem ho. Nemá žádné dluhu vůči státu, ale pozor má záznam v bankovním rejstříku...

Nikdy dřív jsem s ním nic neměl a podobnými záležitostmi jsem se taky nezabýval. Odpověděl jsem mu, že mne zajímá, kde vzal adresu mého e-mailu a jak si představuje, že bych mu mohl pomoci, zatím na to nereagoval.
Z jeho adresy už mi před pár dny jeden e-mail přišel, ale s jiným podpisem, tak jsem odpověděl, něco ve smyslu, že o té věci mi není nic známo a že to asi chtěl poslat někomu jinému.

Co mi tak ještě může chtít?

S těmahle hromadnejma mailama je někdy zábava. Volal mi kamarád, že mu přišla faktura od firmy Telly, žádnou takovou nezná. Tak jsem mu poradil přílohy neotvírat a rovnou to celé mazat. Pak se ukázalo, že DigiTV, (kterou on má), se přejmenovala na Telly, aniž by to nějak dopředu oznámila.

To je velmi jednoduché, U nich čumí na bednu hlavně manželka a já nečumím skoro vůbec, a když už, tak stejně reklamy nevnímám. Ale podprahově možná ano, protože když jsem mu poradil aby to smazal, tak mě asi za hodinu napadlo mu zavolat znova, zeptat se, jak se to píše a vygůglid si to. Takže tak. Slušná firma by na to upozornila mailem dopředu.

Před několika dny se tikot časované bomby změnil na "činnost" (bomby). Kdo má datovou schránku, asi zaregistroval, že teď, v koroní krizi, je možno posílat zprávy zadarmo nejen úřadům, ale i ostatním majitelům datových schránek. Úmysl byl OK, míněno například pro fakturaci. Jenže… nalepili se na to i šmejdi, kteří nabízejí "zázračné roušky" a podobné zboží. Už jsem to v několika datovkách (které spravuji) zaregistroval.

Pořád platí GDPR, obávám se zveřejnit kompletní údaje o odesilateli. Tak jen naznačím - jedním z těch spammerů je pan s příjmením na "W", z Chomutova. Pro pořádek, ID jeho datovky začíná na "f". Silně zvažuji podání oznámení na "podezření ze spáchání trestného činu".

Jestli to tu, pane W. čteš, nechť tě čort pojebe ohnivým kokotom!

Takhle, na šíření nevyžádaných obchodních sdělení prostřednictvím systému Datových schránek pamatuje zákon č. 300/2008 Sb. v § 26b pokutou do výše 10 milionů korun (10 tisíc pak pokud nejde o právnickou, či podnikající fyzickou osobu).
Správním orgánem příslušným k řešení těchto přestupků je potom Ministerstvo vnitra ČR.