Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Může banka zjišťovat, jestli klient má dluh u jiné banky?

Mžná jste zaslechli zprávu, že Hello Bank z rozmaru zablokovala úvěry u kreditních karet. Těm co prý by mohli mít problém se splácením.

Jak je ale možné, že banka si může zjistit, jestli klient má dluh u jiné banky?

"Ale opravdu blokujeme karty jen těm klientům, kteří mají nesplacený dluh u nás či jiné banky,"

To blafují, nebo tohle je skutečně možné?

Je rozdíl mezi dluhem a nesplaceným dluhem.
To první se obvykle nazývá půjčka a má to dnes každý druhý.
To druhé se nazývá průser a je to tehdy, když někdo nesplácí co bylo dohodnuto. Tím se dostane do registru dlužníků a do něj mají banky obvykle přístup. Jinak by ten registr byl k ničemu.
Navíc ten registr nechrání jen banky, ale i samotný dlužníky, aby nesekali další dluhy (ale ti se často rádi vrhnou do náruče lichvářů, ale to je jiná pohádka).

Ten případ znám, kreditku mu nakonec odblokovali.
https://spolu.hellobank.cz/t/zablokovane-kreditky/13488

Každopádně divný přístup banky… bohužel v Hello bance je toho technicky divného více než dost. Jejich IT oddělení bych nechtěl vidět.

Na druhé straně, jejich kreditka je parametrově (pominu neveřejné VIP nabídky, na které není snadno dosáhnout) špičkou v Česku (cashback, kurzy cizích měn, poplatek-nepoplatek za vedení).

--
Obecně: je to možné a je to tak naprosto správně. Může asi dojít k omylu, ten se ale snad dá vyřešit. Zda se tak stalo v tomto případě, se veřejnost nedozví.

Rozhodně může. A při žádosti o půjčku je to její povinnost. Ostatně nebude přece půjčovat někomu, kdo nemá slušnou kreditní historii. Sama se chce vyhnout tomu, že klient jí nebude schopnost splácet vypůjčené peníze.

Odstranen reklamni link. Pro zadost o placenou reklamu jsou kontakty dole na strance (JaFi)