Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Reklamace Alza

Čaute,
Naletěl jsem a zase sem udělal kravinu a nakoupil u debilního mimozemšťana kávovar. Kávovar měl od začátku koupě vadu tzn. na jeden šálek kávy proteklo do odpadního zásobníku stejné množství vody a věc šel ihned reklamovat. Reklamaci mi neuznali "závada se neprojevila" a já jsem kávovar vzal a celý chybný proces natočil abych se na podpatku mohl otočit a reklamovat znovu s tím, že byl výrobek opraven. Od "techničky" na pultíku jsem se dotazoval zda-li je možné zboží vrátit, protože kávovar v hodnotě (80K) má dle mého fungovat hned od začátku naprosto brilantně a výrobku nevěřim. Bylo mi oznámeno, že vzhledem k tomu, že jsem kávovar nakoupil na IČO peníze rozhodně vrátit nejde a když jsem se ptal, zda-li se mi prodlužuje záruční lhůta o dobu co společnost reklamaci "řešila" tak mi bylo oznámeno, že to je možné pouze za poplatek. Chci se zeptat jestli je to pravda, jelikož mám zkušenost pouze v rámci fyzické a nikoliv právnické osoby. Děkuji

No - urobil si maličkú chybičku. Kupoval si to na IČO (PO) - takže pre teba teraz platí Obchodný zákonník.
Keby si to kupoval ako FO (občan) a potom ten kávovar zaradil do majetku - v prípade reklamácie by si (podľa dokladov z obchodu) vystupoval ako bežný spotrebiteľ a platil by Občiansky zákonník.

při nákupu na IČO se kupující zbaví všech práv, která by měl jako obyčejný spotřebitel, protože pro něj neplatí zákon o ochraně spotřebitele, není nárok na vyřízení reklamace do 30 dnů, při nákupu na dálku není nárok na vrácení bez udání důvodů.....
Proto bývá výhodnější nakoupit jako běžný občan a paragon si dát do nákladů, alespoň pro neplátce DPH. Plátce DPH si musí rozmyslet, co bude výhodnější. Pokud nakupuje výrobek, který může být poruchový, což je většina běžné spotřební elektroniky, je lepší nakoupit jako soukromá osoba, pokud bude nakupovat například kolejnice, pak je výhodnější nakoupit na IČO a odečíst si DPH.
Josef Černý, spotřebitelský poradce