Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vše, co se týká autorských práv na YouTube v roce 2020

Krásný den. Tímto dotazem bych rád zprostředkoval veškeré zásady týkající se YouTube pro všechny tvůrce na jednom místě, aby v tom bylo konečně jasno.
Mám v hlavě spoustu otázek a všude se píše něco jiného, přičemž mi z toho jde ve finále hlava kolem. Zajímá mě:
HUDBA
1) Jestliže budu chtít zpracovat video a do něj vložit píseň od známého umělce, jak se vyvarovat postihu za autorská práva? Stačí vložit zdroj do popisu videa?
2) Mohu použít instrumentální verzi? Remix? Tím bych zachoval strukturu původní skladby a zároveň obešel potenciální porušení autorského práva.
3) Je pravda, že mohu použít jen 5 sekund skladby a při delší době očekávat strike? Jak to je?
FOTKY A UKÁZKY (Filmy, seriály, spoty..)
1) Pokud budu točit recenzi, TOP 5 nebo něco podobného a vizuál doplním přímo ukázkou/ trailerem, jde tak učinit? Jak dokázat YouTube, že se jedná o recenzi a že to k tomu zkrátka patří?
2) Co se rozumí pod pojmem ,,vzdělávací materiál"? Mám totiž v hlavě koncept, který je zaměřen na obor, který bych chtěl vynést do širšího publika veřejnosti a bez přímé hudební vložky a ukázek to nebude vypadat tak, jak bych chtěl - co kdyby se mi teda podařilo YouTubu dokázat, že tím ,,vzdělávám" své publikum?
3) Jestliže si stáhnu fotku z webu níže, mohu materiál užívat bez postihu v případě, že přímo do videa vepíšu zdroj? Nebo opět do popisku?
Závěrem chci doplnit, že na CZ/SK scéně se v každém videu používají fotky a hudba, a já si jen říkám, jak to ti lidé obchází bez porušování autorských práv. Třeba kanál Krimi Příběhy, Eduard Birke, Wizzory či Pixelorez - jak to, že mohou dělat to, co dělají?
*Dále vím, že existuje Wikipedia commons a CC search (https://ccsearch.creativecommons.org/), ale zde jsou bohužel jen fotografie a ani jich není moc.. ačkoliv mně by to stačit mohlo. Jen zase nevím, zda-li uvést zdroj jak do videa, tak do popisku či jen do popisku a nebo zda-li nemusím původ uvádět vůbec.
Díky všem za veškeré rady, tipy, zkušenosti a doporučení - ušetří mi to spoustu dalšího hledání, nad kterým jsem neúspěšně strávil 3 dny v kuse:)

1) Jestliže budu chtít zpracovat video a do něj vložit píseň od známého umělce, jak se vyvarovat postihu za autorská práva? Stačí vložit zdroj do popisu videa?

Nestaci. Video ti odchyti robot a zablokuje, ak sa odvolas tak castokrat majitel autorsk prav (co byva vacsinou nejake nahravacie studio) si do tovjho videa drbnu reklamu a zarabaju tak na nej.

2) Mohu použít instrumentální verzi? Remix? Tím bych zachoval strukturu původní skladby a zároveň obešel potenciální porušení autorského práva.

Plati to iste co predtym, ak ta nechyti robot si ok, ak ta niekto neuda. Ak niekto potom usudi, ze si nieco porusil v krajnom pripade dojde k zmazaniu videa a dostanes prvy strike. Za 3 strike mas ban.

3) Je pravda, že mohu použít jen 5 sekund skladby a při delší době očekávat strike? Jak to je?

Strike sa za pouzitie hudby nedava, je to len napomenutie a vacsinou ti prejde odvolanie, takze video ti nasledne povolia.

1) Pokud budu točit recenzi, TOP 5 nebo něco podobného a vizuál doplním přímo ukázkou/ trailerem, jde tak učinit? Jak dokázat YouTube, že se jedná o recenzi a že to k tomu zkrátka patří?

Plati to iste co pre hudbu. Zalezi od nastavenia robota. Root prehlada video hned po uploadnuti, takze k blokacii dochadza okamzite.

3) Jestliže si stáhnu fotku z webu níže, mohu materiál užívat bez postihu v případě, že přímo do videa vepíšu zdroj? Nebo opět do popisku?

Fotky ti robot prehladavat nebude.
YT to robia vacsinou tak, ze bud maju odkupene prava na pouzitie, alebo sa s tym zmieria, ze video im bude demonetizovane za pouzitie takehoto obsahu.