Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdíl mezi úmyslem a nedbalostí a podmínečné odsouzení

Dobrý den,
rád bych se zeptal na následující otázky.
1. Jaký je rozdíl mezi úmyslem nepřímým a vědomou/nevědomou nedbalostí. Znám definice, vyhledával jsem si i příklady na internetu, dokonce jsem si přečetl i judikát, ale nejsem si jistý, zda to chápu správně.
2. Jestliže byl někdo podmínečně odsouzen a osvědčil se, trest byl tedy zahlazen - hledí se na něj jakoby nikdy odsouzen nebyl, zobrazuje se záznam v opisu rejstříku trestů? Vím, že se ve výpisu nezobrazuje, ale nevím, jestli je tak stejně i v opisu.

Předem děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
2. v opisu rejstříku trestů záznam zůstane, ve výpise nikoliv, jak sám píšeš.
Hanyse.k 01.09.2020 15:18
Hanyse.k
Nepřímý úmysl - osobě je jedno, že trestný čin spáchá Vědomá nedbalost - osoba bez přiměřených důvod…
Wikan 01.09.2020 15:29
Wikan
Tu lhostejnost chápu, ale u nepřímého úmyslu chce daná osoba něčeho dosáhnout? Např. Řidič jede opil…
PeclivyStudent 01.09.2020 15:57
PeclivyStudent
To už závisí na konkrétním případu. Jinak se bude posuzovat sražení člověka hluboko v noci na zapadl…
Wikan 01.09.2020 16:59
Wikan
U soudu ti uz vysvetli, co sis vlastne doopravdy myslel a co to teda je. Predstav si - zijes sam na… poslední
gilhad 14.09.2020 03:13
gilhad

U soudu ti uz vysvetli, co sis vlastne doopravdy myslel a co to teda je.

Predstav si - zijes sam na venkove, na oplocene zahrade mas kulnu plnou sena, na ni si das terc a zkusis strilet z luku. Sice prvni ranou zasahnes desitku, ale stena je slaba, sip projde a trefi do zadku tulaka, co si tam na noc ustlal. To mame ublizeni na zdravi.

Dokud budes soudu vykladat, ze "zahrada je oplocena, kulna plna sena, takze ji sip neprostreli a zijes sam, takze jsi vubec netusil, ze by tam nekdo mohl byt", tak bude tvuj obhajce jasat "Jasna nedbalost - zajistil bezpeci vsech okolo, ale bezduvodne se domnival, ze v kulne nikdo neni a pred strelbou ji pouze nezkontroloval"

Pokud ovsem dodas "a ten tulak tam stejne nemel co delat" tak zacne jasat zalobce "jasny neprimy umysl - vedel, ze by tam nekdo pripadne i nezakonne byt mohl, ale byl srozumen s tim, ze v takovem pripade ho muze poskodit a take to udelal"

-----

Opily ridic ve meste bude nejspis neprimy umysl, protoze mohl a mel vedet, ze se po meste potuluji chodci a to i v noci a na chodniku a byl tedy srozumen s tim, ze je muze srazit.
Opily ridic na samote u lesa, co jede do drevniku muze byt i nedbalost, neb bezduvodne predpokladal, ze cestou nikoho nepotka a tudiz ani nesrazi.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru