Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zneužití identifikačního čísla Občanského průkazu

Dobrý den,
Již několikrát se mi stalo, například u zakládání online bankovnictví apod, že banka záda Váš vyfocený občanský průkaz zepředu i zezadu. Teď řeším například firmu Revolut i coinbase. Na Coinbase žádali i výpis platby bankovního účtu a taktéž vyfocený občanský průkaz z přední i zadní strany. Firma je ověřená, ale jsou tyto mé data teď v bezpečí po zaslání? Nehrozí nějaké zneužití?
A to samé se chci zeptat i ohledně firmy Revolut. Firma je ověřená, ale chtějí po mně občanský průkaz zepředu i zezadu. Hrozí nebezpečí u takových velkých ověřených firmách?

Vždycky je otázka, kdo se k Vašim údajům dostane. Banka je podle mne spolehlivá, ale pokud k jejím zaměstnancům nemáte
dost velkou důvěru, můžete tam zajít osobně a nechat je potřebné údaje z OP opsat (nemusíte jim dávat kopie obou stran).

Vzhledem k tomu, ze Coinbae a podobná regulovaná tržiště mají v podstatě bankovní licenci a ty uzaviras smlouvu online, potřebuji mít nějakou ochranu před praním špinavých peněz.
Takže pro založení chtějí doklad s fotkou - může to být i řidičák, pro vyšší ověření (vyšší hodnota transakcí) pak další ověření.
Vypis z účtu chtějí kvůli depozitu. Vypis, který jim pošleš pak z něj posíláš peníze.
Už jsem se setkal pro vyšší úrovně ověření i s online video hovorem, kde tě chtěli vidět online na kameře a držel jsi doklad.
Maji databázi dokladů včetně toho, kde jsou vodoznaky a další ochranné prvky a kontroluji to.
Registroval jsem se na několik tržišť a nedošlo zatím k žádným problémům. Jinak raději než Coinbase doporučuji Kraken - vice cryptoměn vic možnosti obchodování.
Pokud potřebuješ jen zaklad, pak i blockchain umožňuje nakupy cryptoměn a jejich peněženka je standard.

Banka to snad nezneužije (ta snad dokonce ze zákona tyto kopie skladovat musí, je to jediná instituce, která si smí (musí) udělat fotokopii občanky), ale problém by mohl být po cestě. Po zaslání musí být v bezpečí (teda pokud to neni nějaký fišing a pod.), spíš bych se bál té cesty, počínaje fotoaparátem (no chytrému mobilu bych občanku určitě neukazoval) přes nějaké prohlížení nebo úpravy až po odesílání. A to ani nemluvim o skladování, ta fotografie bude uložená ve fotoaparátu (a to jsem dost out, in lidi fotí zásadně mobilem), v počítači a podobně.
Zneužití samozřejmě hrozí vždycky, to se nikdy vyloučit nedá (jsou to jen lidi), ale banky proti tomu musí dělat maximum a hrozí jim za to snad i nějaké postihy.