Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co bude obnášet odstěhovat se do zahraničí?

Zdravím.. vím, že je to celkem obecný dotaz, zkusím být proto co nejvíce specifický a rozdělit to na několik podotázek, které mě zajímají. Jsem teď více méně na začátku zjišťování informací, ale věřím, že toho nebude málo, ocenil bych proto alespoň nějaké nasměrování.

1) Mám v plánu se v horizontu dvou let odstěhovat do zahraničí, v rámci EU. V současné chvíli jsem student a OSVČ, nikdy jsem nebyl na úřadu práce. Řekněme, že situace bude taková: dostuduju, takže budu pouze OSVČ a po nějaké době si živnost zastavím a ten stejný měsíc se odstěhuju do zahraničí. Budu si muset v ČR platit sociální a zdravotní? Do kdy? Než budu mít papír o tom, že jsem v zahraničí zaměstnán? A ten prostě jen pošlu na ten úřad? Nějak si to nedokážu představit.

2) Každý máme od narození nějakou zdravotní pojišťovnu. Pokud se rozhodnu odstěhovat budu si to pojištění muset zrušit? Prostě si ho vyměním za ekvivalent v jiné zemi? Kdybych se pak někdy vracel, budu zase se muset někam přihlásit/registrovat?

3) O jakých občanských a jiný povinostech budu muset vědět, přestože nebudu bydlet a pracovat v ČR? Tím myslím, co všechno kromě placení daní, pojištění atd. musím vyřešit..

Celý dotaz směřuju na odchod ze země, rozumím, že tam, kam zase přijdu budou jiné povinnosti, ale to beru zatím stranou, jako krok č. 2.
Díky za jakékoliv objasnění.

Pod odstěhováním do zahraničí předpokládám, že půjde o dobu delší než 6 měsíců.

1)
Pozastavení SVČ byste musel oznámit své zdravotní pojišťovně a OSSZ.

2)
Před odjezdem do zahraničí byste se u nás musel ve své zdravotní pojišťovně odhlásit od zdravotního pojištění a po návratu
do ČR byste musel doložit potvrzení o platbách zdravotního pojištění v zahraničí (potvrzení zahraniční zdravotní pojišťovny).
Pokud byste nějakou dobu hledal práci/zaměstnání a musel si zdravotní pojištění hradit sám, uchovejte potvrzení o platbách.
Odhlásit se lze předem, nikoliv zpětně > do data odhlášení byste musel hradit zdravotní pojištění.
Do 8 kalendářních dnů byste zdravotní pojišťovně musel odevzdat kartičku pojištěnce a po návratu byste se ve stejné lhůtě
musel znovu přihlásit ke zdravotnímu pojištění.

3)
Budete-li daňovým rezidentem v zahraničí (budete tam žít a pracovat přes půl roku), budete daně hradit v zemi pobytu.
I zde doporučím uchovávat potvrzení.

K případným dalším povinnostem si počkejte na další odpovědi.

Což je při pobytu někde v Portugalsku či kde ideální. Okamžik odeslání = doručeno.
A dobré je nespoléhat na webovou verzi datové schránky, ale pořídit si nějakého klienta a vše mít uloženo pěkně offline doma. Už asi 5 let používám klienta od cz.nic, https://www.datovka.cz/cs/, spravuji asi 25 schránek. Platit ten "datový trezor", to by bylo vyhozených desítek tisíc (součet plateb klienty) ročně…