Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nákup na IČO

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně nákupu na IČO. Už delší dobu plánuji si založit vedlejší živnost.
A vzhledem k opatřením kdy jsou skoro veškeré obchody uzavřeny pro fyzické osoby řeším problém kde nakoupit materiál na ruční výrobu.
Ne vše se dá koupit online a bez osobní kontroly.

Většina obchodů (pila, skald oceli, ...) mě nepustí bez ŽL ani do obchodu a tedy uvažuji, že bych si založil živnost už teď.
Aktuálně bych potřeboval koupit materiál v dřevo skladě, ale jen pro svou potřebu!

Můj dotaz tedy zní: stačí mít ŽL nato aby mě pustili dovnitř, ale já stejně zaplatím jako fyzická osoba hotově?
Protože mám obavy že toto nestačí a budu muset uvést při nákupu IČ (protože mohou prodávat jen živnostníkům/firmám). Ale jak se to pak řeší pokud materiál použiji pro svou osobní potřebu?
A platí se v takovém případě (na firmu) vůbec plná daň 21%?

Co jsem našel na netu by to neměl být problém, ale rád bych se ujistil. Pokud nakoupím materiál na firmu a zaplatím to vlastní kartou/hotově tak je to v pořádku.
Není to součástí účetnictví, není to placené třeba z firemního účtu a tím pádem to není třeba nikde uvádět. Pravda?

Protože já měl pocit, že když někde uvedu při nákupu své IČO tak zpětně se mě někdo může ptát jak jsem
s tím materiálem naložil (zpětné dohledání přes obchod: materiál ten a ten koupeny na to a to IČO). A to tedy tak nefunguje?

když někde uvedu při nákupu své IČO tak zpětně se mě někdo může ptát jak jsem s tím materiálem naložil

Pokud ten doklad za dřevo nedáš do výdajů a neuplatníš si odpočet DPH, kdo by se na to ptal?

Napadá mě ale případ, kdy by to problém být mohl: nakupuješ například do hospody 100 sudů piva měsíčně, ale do účta dáš jen 10 - abys z těch 90 při prodeji nemusel platit daně. Pokud se to bude FÚ zdát divné, jak málo vytočíš, udělají ti kontrolu, tam zjistí že to tak opravdu je (= papíry ti sedí), ale protože fixní náklady jako nájem, mzdy, energie neořežeš, bude vykazovat ztrátu. Oni si nechají poslat sestavu z pivovaru, cos odebral - a pokud se objeví rozdíl mezi skutečností a papíry o stovky sudů ročně, řešit to budou. A máš problém, protože když už chceš okrást stát, musel bys to dělat chytřeji.

Přesně o to mi jde. Mám dílnu a potřebuji teďka přes zimu si dodělat kuchyň. Ale kvůli určitým nesmyslným opatřením si nemůžu ani telefonicky objednat pár desek. Prostě prodej pouze živnostníkům.
Nemá cenu vysvětlovat, že se ani neuvidíme, že to objednám přes mail nebo telefon a pak si to vyzvednu ve skladě. I kdyby omezili počet vstupů do skladu na den apod. Prostě maloobchod je uzavřen.
A jelikož jsem si stejně plánoval založit živnost vedlejší na menší prodej mých výrobků tak to beru jako možnost si živnost založit už teď a můžu si nakoupit materiál hned.
Nemám v plánu si uměle navyšovat výdaje jen jsem si nebyl jistý jak se na to pohlíží, když si koupím něco na IČ (koupím ale nepřiznám do výdajů).
Z posledních informací co jsem našel na netu a z Vašich reakcí to není žádný problém.

Ke mě přijde o obchodu zákazník, sdělí že to kupuje na firmu Vondráček, a platí hotově, páč pan Vondráček platí vždy hotově a má několik zaměstnanců, kteří chodí kupovat materiál na různé stavby.

Každý si může vytisknout živnosťák pan Vandráčka, ale já ho nekontroluji.

To mas dobre, ja obcas nakupujem na kamosa v jednej elektropredajni, pretoze tam ma kredit, takze ani platit nemusim;o).
Ale samozrejme obchod aj on o tom vie.
Keby bol vsak obchod prilis dovercivy viem si predstavit, ze tam pridem a nakupim na niekoho kto nakupuje na fakturu len tak. Su naozaj vacsie firmy, ktore posielaju takto na nakupy roznych pracovnikov.