Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodej auta na náhradní díly

Dobrý den, prodal jsem své auto na náhradní díly. S popisem technického stavu jako nepojízdné a jako soubor funkčních a nefunkčních dílů. O všem byl kupující informován a tedy auto koupil. Dneska mi volal že chce auto vrátit protože je tam údajně převařený VIN kod což mi nesedí když jsem dělal evidenčku a STK tak mi o tom žádný technik nic neřekl. Chtěl jsem kupujícímu navrhnout že se na to podíváme s mechanikem a tu evidenční kontrolu udělat za něj ale začal být arogantní a křičet do telefonu. Nemám problém mu danou částku vrátit a tím souhlasit s odstupem od kupní smlouvy ale zároven po sobě nenechám křičet nebo si nadávat.

V občanském zákoníku se píše : Důvody pro odstoupení od kupní smlouvy automobilu
automobil má vadu, která trvale znemožňuje využití vozidla pro účely, pro které byl vůz zakoupen(zakoupen byl na náhradní díly)

prodávající u reklamovaného vozidla není schopen opravit vadu do 30 dnů, pak se závada považuje za neodstranitelnou

Chtěl bych se proto zeptat zda má kupující nárok na odstoupení od smlouvy když by se prokázalo že bylo s VIN kodem skutečně manipulováno? Já čisté svědomí mám ale pokud se bude chovat i osobně tak neslušně jako po telefonu tak bych mu ty peníze nejraději nedal. Vše se dá řešit s klidem.

Děkuji za odpověd.

Předmět Autor Datum
Ako sa ti to podarilo? Kdesi som sa dočítal: Motorové vozidlo jednoduše na díly prodat nejde. Vozid…
ok 30.04.2021 13:24
ok
Tak mu příště řekni, že se na to přijedeš podívat s policisty, protože to musíš mít potvrzené a zapr… poslední
Karel04 30.04.2021 13:54
Karel04

Ako sa ti to podarilo? Kdesi som sa dočítal:

Motorové vozidlo jednoduše na díly prodat nejde. Vozidlo v tomto stavu je totiž následně považováno za odpad, a musí tak s ním být nakládáno. Pokud tedy prodáte auto na náhradní díly a nemáte doklad o likvidaci, tak jednoduše nebudete moct vozidlo vyřadit z registru.

Pozri si napr. https://www.autoweb.cz/odhlaseni-vozidla-prodaneho-na-nahradni-dily/
Ak si teda postupoval v zmysle zákona korektne, tak máš doklad o likvidácii vraku a už raz ekologicky zlikvidované auto sa vrátiť nedá.

A k tomu prevarenému VIN číslu, nie je to také jednoduché:

Z dôvodu zamedzenia falšovaniu je VIN kód v aute zobrazený na viacerých miestach. Podľa odhadov ho možno v aute nájsť až na 16 miestach

Trochu viac o VIN: https://www.wilio.sk/blog/co-je-to-vin-cislo-a-ako-ho-overit

Tak mu příště řekni, že se na to přijedeš podívat s policisty, protože to musíš mít potvrzené a zaprotokolované pro případné podání trestního oznámení na předchozího majitele. Myslím, že policisty si do své garáže či vrakoviště zrovna moc přát nebude a dá pokoj.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru