pozůstalost - propadlé povinné ručení na zemřelého
Zdravím
v probíhající pozůstalosti jsou i vozidla. Bohužel u jednoho propadla pojistka, upomínky chodili jen na mail zemřelého (nechápu, proč nepřišel dopis). Dá se s tím něco dělat, nebo někoho z dědiců pak čeká tučné překvapení od ČKP?
Díky
Pohledávky jsou součástí dědického řízení.
Jenze vypalne ckp neni pohledavka, dokud neexistuje. Pohledavka je dluh na pojistnem, a to predpokladam s pojistovnou vyresili. Ckp si na to vzpomene treba za pet let, kdy uz dedicke rizeni bude davno uzavrene. A dost bych se divil, kdyby si pak dovolili otravovat dedice.
Asi existuje, když od ČKP chodily upomínky. A notář si to při dědickém řízení zjistí.
Nepletete si v tomto konkrétním případě pohledávky a závazky?
Respektive, pohledávku má pojišťovna, závazek budoucí dědic.
Já bych řekl, že si to nepletu. Ale možná se pletu v tom, že si to nepletu.
Od ckp chodily upominky? Na tos prisel jak? Podle otazky na email chodily upominky od pojistovny. Ckp to zatim na 99% neresi, protoze jejich zajem neni zajistit pojistena vozidla, ale nechat to co nejdele vyhnit a pak shrabnout co nejvetsi vypalne.
Ja bych skoro rekl, ze ckp tak akorat ostrouha. Pokud pojistne skoncilo az po smrti, tak neni po kom co vymahat. Uplne totez plati u pokut, pokud neni ulozena za zivota, tak ji nelze ulozit. Dedi se dluhy, ne pravni odpovednost. Takze dedici staci auto pojistit v den nabyti moci rozhodnuti o dedictvi a tim to hasne.
A abych to jeste upresnil, dedit se teoreticky muze pohledavka vznikla za zivota, tedy za dobu, kdy provozovatel vozidla zil a nemel ho pojistene. Za dobu, kdy byl po smrti ani omylem, mrtvy nemuze nic porusit. Takze jestli pojistka zanikla tyden pred smrti a ckp se ozve s pohledavkou za rok, klidne bych je hnal k soudu.
Zkus si zavolat na ČKP, třeba budou vědět, jak to řešit.
Pokiaľ chodili upomienky - je to chyba veriteľa. Pokiaľ chce ich vymáhať - mal ich zahrnúť do dedičského konania ako pohľadávku. Ak tak do zákonom stanovenej doby neurobí - má smolu. Pohľadávka, ktorá nebola do dedičského konania zahrnutá, po ukončení dedičského konania je nevymáhateľná (ak ju neprihlásili, notár, ani dediči o nej nevedia, nemôžu potom sa správne rozhodnúť). Ak by to chceli vymáhať exekúciou - môžu, ale potom by museli dokazovať, že si ju riadne prihlásili - v opačnom prípade by to bola neoprávnená exekúcia.
Oprávnený dedič nakluše do poisťovne a preukáže tam pomocou úmrtného listu a rozhodnutia o dedičskom konaní oprávnenosť vec riešiť a zmluvu po zomrelom buď zruší alebo prepíše na seba,pokial dedením získal vec-vozidlo,na ktoré sa vzťahujú povinné platby/poistky etc…
Ať to upřesním, za života bylo povinné ručení zaplaceno, výročí smlouvy bylo až po smrti. Jinak co přišlo poštou jsme platili a tak to běží dál. No a k té ČKP, ta se neozvala, pojišťovna auto odhlásila před pár týdny. Domluvili jsme se, že se uzavře nová pojistka na jednoho z dědiců. Za mě by teda bylo nejlepší depozito, ale to notář tvrdil, že nejde. Ať prý nic neplatíme, neřešíme a počkáme po dědickém řízení a pak zaplatíme pokutu ČKP. Fakt vtipálek. 3 auta, motorky, přívěs, pokuta je tuším 50kč denně, no to by se za ty měsíce nasčítalo... fakt nechápu, že pojišťovna nemohla alespoň tu upomínku poslat poštou, zaplatilo by se a byl by klid.
Pojistka propadla po smrti = dedice to nemusi zajimat. Provozovatel v te dobe neexistoval a tim to hasne. Ckp at si dela co chce, ale az tohle zjisti, hodi to nejspis do kose rovnou.
No to co říkáš zní sice logicky, ale moc vstřícně na to, aby to byla pravda. Tohle říká Zákon č. 168/1999 Sb.Zákon o pojištění odpovědnosti.
§ 26 (2) V případě smrti vlastníka vozidla vykonává povinnosti vlastníka vozidla podle tohoto zákona až do okamžiku nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví jeho dědic, v případě více dědiců ten, který k tomu byl ostatními dědici pověřen, nebo odkazovník. Nebyl-li nikdo pověřen, pak tyto povinnosti vykonává správce dědictví. Nebyl-li nikdo z více dědiců pověřen ani nebyl určen správce dědictví, vykonávají povinnosti vlastníka vozidla dědici společně a nerozdílně. V případě smrti pojistníka přecházejí práva a povinnosti z pojištění odpovědnosti do doby nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví na dědice společně a nerozdílně.
Takže sakum-prdum, buď depozito nebo platit pojištění. Žádná výjimka pro nebožtíky tam není
Není to tak dávno co jsem četl o nějaké podobné záležitosti, už jsem zapomněl, o co přesně šlo. Tak paní přišla na ouřad, řekla ouředníkovi: "Tak si to s maminkou vyřiďte" a postavila na stůl urnu s jejím popelem.
https://debaty.net/discussions/2867884-byl-jsem-postizen-jednanim-na-ouradech