Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co má přednost ve špatně uzavřené smlouvě? Datum nebo text

Dobrý den,

bohužel se mi stalo, že jsem ve velkém spěchu špatně zkontroloval smlouvu co jsem uzavřel.

Ve smlouvě je napsáno - tato smlouva se uzavírá na 2 roky tudíž do ##.##.#### (datum je zde uvedeno chybné, neodpovídá době dvou let)

co má tedy prosím přednost a do kdy je smlouva platná (na dobu dvou let nebo do uvedeného data)

děkuji

Kdyby to bylo možné neřešil bych to. Ale druhá strana chce považovat smlouvu za neplatnou ode dne kdy je tam napsáno to datum a pak sepsat novou smlouvu za podmínek, které by pro nás již nebylo tak výhodné, pokud by vůbec nějaká smlouva vznikla, tudíž chci obhájit tuto smlouvu na 2 roky jak bylo původně zamýšleno.

No důvěryhodného právníka teď bohužel nemám. Naopak mám nepříjemnou zkušenost (to by bylo možná vhodné na nové vlákno) s advokátem co ode mne vzal peníze, soud jsem prohrál, jelikož samotná žaloba byla podána chybně (potvrzeno více způsoby) a teď si na něm nemám co vzít. Tudíž se nejprve snažím informovat sám a píší sem a také hledám informace z dalších zdrojů.

A pak se začnete dohadovat, každý si najde právníka, oba právníci budou mít opačný názor, budete se několik let soudit a prodělají na tom obě strany. Nejvíc ta, co prohraje soud a bude muset hradit všechny případné škody vzniklé neplatností nebo naopak nedodržením té smlouvy po tom datu. Vydělají jen ti právníci.

Moc děkuji, na základě Vašich odpovědí se právě dívám do smlouvy. Já jsem to při psaní do PC napsal : 2 roky a nepřikládal tomu žádný význam, avšak ve smlouvě je ta "dvojka" slovy - tudíž napsáno přesně: dva roky . Má toto již význam větší než to datum co následuje? Ještě se snažím dostat ke staré komunikaci když byl vypracováván návrh smlouvy, to má kolega, takže chvíli potrvá. Pomůže mi tedy psáno slovy dva roky?

Preco si myslis, ze nazor niekoho z fora ma nejaku relevanciu?
Bud pragmaticky preboha.
Bud protistrana zmluvu uzna alebo nie.
Ak ano nie je co riesit a je jedno, co si tu kto vyklada.
Ak nie tak je to tiez jedno, pretoze nedojde k jej plneniu a ty sa mozes obratit na sud.
Na sude bud budes obhajovat sam podla svojich vedomosti a moznosti alebo si zaplatis pravnika, ktory samozrejme pred podanim zaloby zmluvu prestuduje a povie, ci to ma vyznam alebo nie.
Akakolvek dalsia diskusia tu na tuto temu je zbytocne.
Nehovoriac o tom, ze na takuto otazku ti bez prestudovania zmluvy neodpovie ziaden pravnik.
V konecnom dosledku je upln ejedno co si budes myslit, ty, protistrana, ci pravnici...podstatne je ako rozhodne sudca.

Logicky vzato a snad to právo zohlední, že nadřazený je projev vůle ve smyslu těch dvou let.
Důvod je prostý, chybně napsané datum je pouhou písařskou chybou.
Protistranu bych na to upozornil písemně prokazatelným způsobem a vyzval ji k nápravě formou dodatku ke smlouvě. Dodatek vyhotoví strana, která vyhotovila smlouvu. Jsem toho názoru, že ta smlouva je platná.

Rád si tu případně přečtu vyjádření od právníka. Díky.